Myanmar: Ulusal Meclis’e karşı askeri darbe

featured
service

1 Şubat gecesi, eskiden Burma olarak bilinen Myanmar’da ordu doğrudan iktidara geldi. Güneydoğu Asya ülkesi, 1948 yılına kadar bir İngiliz kolonisiydi. Ordu, ülkeye doğrudan 1962’den 2011’e kadar liderlik etti ve daha sonra uzun süre Çin egemenliği altında kaldı. 

Ayrıca yeni anayasada ordu, Ulusal Meclis’teki koltukların% 25’ini elinde tutan ordunun da dahil olduğu özel hakların devamını da güvence altına aldı.

Ordu, yeni Millet Meclisi seçimlerinde seçim hilesi bahanesiyle bir yıllığına olağanüstü hal ilan etti. Aung San Suu Kyi liderliğindeki Ulusal Demokrasi Ligi (NLD), koltukların% 80’inden fazlasını kapmak için açarak seçimi kazandı. Ulusal Meclis 1 Şubat Pazartesi günü toplanacaktı, ancak darbe ve olağanüstü hal bunu durdurdu.

NDL ve Suu Kyi böylece seçimlerde güçlendi, ordunun kabul etmediği bir şey. Suu Kyi, daha önce ev hapsine alındığında Batı’nın favorisiydi. Ancak son yıllarda ülkedeki Müslüman Rohingya azınlığı taciz ettiği için eleştirilere maruz kaldı. Myanmar, 800.000 Rohingya’yı ülke dışına ve komşu Bangladeş’e sürmekle suçlanıyor.

Uzmanlar, ordunun 2011’den beri iktidarı elinde tuttuğunu ve sivil yönetimin çok sınırlı olduğunu belirtiyor. Myanmar uzun süredir Çin ile ekonomik ve diplomatik olarak iyi ilişkiler içindedir. Yani bu ezilen ülke Çin emperyalizmi altında bir yarı-sömürge olmuştur. 2012’den itibaren ülke ekonomisi Norveç gibi diğer emperyalistlere daha fazla açıldı. Telenor, Myanmar’da büyük bir mobil operatördür. Ekonomiye, büyük ölçüde, ordu tarafından kontrol edilen bürokratik kapitalist şirketler ve ondan kaynaklanan hanedanlar hakimdir.

Aung San Suu Kyi, resmi olarak ülkenin bağımsızlığını müzakere eden kişi olarak anılan politikacı ve memur Aung San’ın kızı. Bağımsızlıktan önce önce Japon tarafında (II.Dünya Savaşı sırasında) sonra da İngiltere için savaştı. 1947’de bir suikast girişiminde öldürüldü.

Fotoğraf: General Min Aung Hllaing ve Aung San Suu Kyi, 2015.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa devletleri darbeyi kınıyor ve Batılı uzmanlar, ülkenin bir kez daha “Çin’in eline geçmesinden” korktuklarını söylüyorlar. Çin, askeri ele geçirmeyi kınamadı. Geçen ay, Çin ile Myanmar’daki askeri lider General Min Aung Hlaing arasında diplomatik bir toplantı gerçekleşti. Şimdi ordu tarafından ülkenin geçici lideri olarak ilan edildi.

Ordu, olağanüstü halin yeni seçimler yapılana kadar 1 yıl süreceğini duyurdu. Darbe, muhtemelen Çin ile ABD emperyalizmi arasında yoğunlaşan mücadele bağlamında görülmelidir.

Kaynak: tjen-folket.no/

Myanmar: Ulusal Meclis’e karşı askeri darbe

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin