Nagihan Akarsel’i katleden kişi Ankara’da eğitilmiş

featured
service

Haber Merkezi: Nagihan Akarsel’i katleden kişinin Ankara’dan eğitilerek, 3 ay önce Süleymaniye’ye gönderildiği ve Türkiye’ye teslim edilmesi için baskı yapıldığı belirtildi.

Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi ve Jineoloji Dergisi Editörü akademisyen-gazeteci Nagihan Akarsel, Süleymaniye’de 4 Ekim’de uğradığı silahlı saldırıda katledildi. Aynı gün yapılan açıklamada Akarsel’in katilinin Koye ilçesinde yakalandığı belirtildi. Ancak failin kimlik bilgilerine dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Akarsel’in katledilmesinin ardından Hewlêr’de bir açılış töreninde konuşan Türkiye’nin Irak Büyükelçisi Ali Rıza Güney, Akarsel’in Türkiye tarafından katledildiğini kabul eden bir açıklama yaptı. Güney’in, gerçekleştirdiği görüşmelerde katilin Türkiye’ye verilmesi yönünde baskı yaptığı belirtildi.

KATİL 3 AY ÖNCE GELDİ 

Amerikanın Sesi (VOA) Kürtçe, Akarsel’in faili olduğu belirtilen kişinin görüntülerini yayınlandı. Görüntülü haberde, katilin yüzü kapalı şekilde verildi. Süleymaniye Asayişi’nden bir ismin konuşmalarına yer verilen haberde, ayrıca katile Türkçe tercüman aracılığıyla soru yöneltildiği, katilin 3 ay önce Süleymaniye’ye geldiğini söylediği ifade edildi.

Görüntülü haber, bir süre sonra VOA’nın sitesinden kaldırıldı. Konuya dair VOA’dan herhangi bir açıklama yapılmazken, haberin asayişin baskısı üzerine kaldırıldığı belirtiliyor.

Ayrıca katilin Millî İstihbarat Teşkilâtı (MİT) tarafından Ankara’dan eğitilerek, 3 ay önce Süleymaniye’ye gönderildiği ileri sürüldü.

Nagihan Akarsel’i katleden kişi Ankara’da eğitilmiş

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin