Pakistanlı Sanatçılar Gözaltındaki Afgan Müzisyenler İçin Mülteci Statüsü İstiyor

featured
service

Pakistan’ın kuzeybatısındaki Jaiber Pastunjuá eyaletinde Afgan müzisyenlerin tutuklanması, serbest bırakılmalarını talep eden ve mülteci kalmalarına izin verilmesi gerektiğini söyleyen politikacıların, sanatçıların ve hak savunucularının protestolarına yol açtı.

Bir polis memuru Nasrullah Shah, IPS’ye verdiği demeçte, “Eyalet başkenti Peşaver’de polis tarafından vize ve seyahat belgeleri olmadığı için gözaltına alınan dört müzisyen hapse gönderildi ve Yabancılar Yasası 14 uyarınca sınır dışı edilecek” dedi.

İngilizce adı Khyber Pakhtunkhwa olarak da bilinen Khayber Pashtunkhwa, Pakistan’ın Afganistan sınırında bulunan dört vilayetinden biridir.

Polis, sanatçıları 27 Mayıs’ta tutukladı. Afganistan’da yıllardır televizyon ve radyoda sahne alıyorlardı, ancak Taliban rejiminin müziğe muhalefeti onları susturdu. Grupta Saidullah Wafa, Naveed Hassan, Ajmal ve Nadeem Shah yer alıyor.

Şah, Taliban’ın 15 Ağustos 2021’de ülkede iktidarı yeniden ele geçirmesinden bu yana binlerce Afgan’ın yaptığı gibi, Pakistan’a yasadışı yollardan geçtiklerini kabul etti.

Ancak müzisyenler, ülkelerinde müziğin yasaklandığı ve bu nedenle ekonomik sorunları olduğu konusunda ısrar ettiler.

Gözaltına alınan şarkıcılardan Saidullah Wafa, IPS’e verdiği demeçte, “Taliban’ın geçen yıl Ağustos ayında Afganistan’da iktidarı ele geçirmesinden bu yana, şarkıcıları ve müzisyenleri sıkıntıya sokan müzik faaliyetlerine yönelik habersiz bir yasak oldu” dedi.

“Taliban’ın müzisyenleri öldürme konusunda bir ünü var ve geri dönersek bizi öldürecekler” dedi. Pakistan’a kaçmadan önce başkent Kabil’de yaşadı.

Taliban militanlarının müziği İslam’a aykırı olarak gördüklerini ve geçmişte birçok şarkıcıyı ve onunla ilgili diğer insanları öldürdüklerini iddia etti. 25 yaşındaki adam, zulüm görme korkusuyla Pakistan’a sığınmak için geldiğimizi söyledi.

Pakistan İnsan Hakları Komisyonu gözaltı ve olası sınır dışı edilmeyi kınadı.

“Komisyon, dört Afgan vatandaşının 1946 Yabancılar Yasası uyarınca Khyber Pashtunjuá polisi tarafından tutuklandığını öğrenmekten endişe duyuyor; Mahkeme sınır dışı edilmelerine karar verdi. Dördü de Kabil’deki Taliban hükümetinden önemli tehditlerle karşı karşıya.” dedi.

Dawn gazetesi için yazan yerel müzik gazetecisi Sher Alam Shinwari, ele geçirilen Afgan müzisyenlerin mülteci olduğunu söyledi. Afganistan’daki Taliban liderliğindeki hükümete sınır dışı edilemeyeceklerini ve edilmemeleri gerektiğini söyledi.

“Afgan müzisyenler, Peşaver’e ve vilayetin başka yerlerine geldiklerinden beri, hiçbir zaman yasadışı bir faaliyette bulunmadılar. İkincisi, halihazırda mülteci kamplarında yaşayan veya Peşaver ve çevresinde kiralık ev kiralayan akrabalarıyla yeniden bir araya geldiler.” dedi.

“Çoğunun geçerli belgeleri veya rasyon kartları var, bazıları ise yerel sanatçı örgütleri tarafından verilen sanatçı kayıt kartlarını taşıyor” dedi.

Shinwari’ye göre, “Afgan müzisyenleri Taliban’a sınır dışı etmek, Taliban’ın yakın geçmişte birkaç sanatçıyı öldürdüğü gibi, onları kurtlara atmakla eşdeğerdir.”

Müzisyenlerin çoğunun aileleri zaten Pakistan’da yaşıyordu ve sınır dışı edilmeleri insan haklarının ihlali anlamına geliyordu.

Müzisyenlerin hakları için mücadele eden bir örgüt olan Honary Tolana’nın direktörü Rashid Ahmed Khan, IPS’ye verdiği demeçte, gözaltına alınan müzisyenlerin iade edilmeleri halinde ciddi tehlike altında olacağını söyledi.

“Polis onları arama emri olmadan gözaltına aldı, hapse gönderdi ve Taliban’a teslim etti, bu insanlık dışı bir eylem. Bu ünlü sanatçılar, Taliban’ın Afganistan’da iktidarı ele geçirdiği geçen yıl hayatlarını kurtarmak için Peşaver’e taşındı.”

30 Mayıs Pazartesi günü, yerel sanatçılar Peşaver’de Afgan müzisyenlerin gözaltına alınmasına karşı bir protesto gösterisi düzenledi ve hükümeti Pakistan’da mülteci olarak kalmalarına izin vermeye çağırdı.

Protestoya taşralı siyasetçiler de katıldı.

Yerel bir milletvekili olan Sardar Hussain Babak, sorunları eyalet parlamentosunda gündeme getireceklerine dair güvence verdi.

Protestoya katılan bazı Afgan sanatçılar, Pakistan’a güvenlikleri için geldiklerini ve mesleklerini kendi ülkelerinde sürdüremediklerini söyledi.

Polisin sanatçılara karşı hareket etmeyi bırakmasını talep ettiler çünkü Pakistan’da misafir oldular ve Afganistan’da hayatları tehlikedeydi.

Saeeda Bibi ve diğerleri gibi eyaletteki sanatçılar, Afgan müzisyenlere karşı polis müdahalesini kınadı ve derhal serbest bırakılmalarını talep etti.

Saeeda Bibi, IPS’e verdiği demeçte, “Taliban, müzisyenlere karşı şiddete başvurdu, ekipmanlarını farklı yerlerde imha etti ve Nangrahar ve Afganistan’ın diğer vilayetlerinde düğün törenlerine bile katılan insanları vurarak öldürdü” dedi.

Protesto sırasında “gözaltına alınan sanatçıların kefaletle serbest bırakılmalarını talep ettiğimizi, mümkün olan en kısa sürede serbest bırakılacaklarını umduğumuzu” vurguladı.

“Polisin sanatçılara karşı harekete geçmeyi bırakması için üç günlük bir süre belirledik. Aksi takdirde, Afgan ve Pakistanlı sanatçılar İslamabad’a yürüyecek ve talepleri duyulana kadar oturma eylemi yapacaklar.”

Taşralı sanatçılar ve aktivistler ayrıca Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı’na (UNHCR) “Afgan sanatçıların çilesini not almaya ve Pakistan’da mülteci olarak yaşayabilmeye” çağırdı.

Khayber Pashtunjua’nın Enformasyon Bakanı Muhammed Ali Saif, IPS’ye sanatçıların Pakistan yasalarına göre kovuşturulması gerektiğini söyledi.

“Son kırk yıldır üç milyon Afgan mülteciye ev sahipliği yapıyoruz, bu da misafirperverliğin açık bir örneği. Yasalara uygun muamele görecekler” dedi.

Ancak Saif, “Afgan müzisyenlerin gözaltına alınmasıyla ilgili polise herhangi bir talimat verilmediğini ve mahkemenin sınır dışı edilmelerine karar vereceğini” belirtti.

Kaynak:ipsnoticias.net/

Pakistanlı Sanatçılar Gözaltındaki Afgan Müzisyenler İçin Mülteci Statüsü İstiyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin