Peru halkı cumhurbaşkanının tutuklanması sonrası sokaklarda

featured
service

Haber Merkezi: Peru’da cumhurbaşkanı Pedro Castillo’nun azlinin ardından başlayan ülke çapındaki gösteriler genişleyerek sürüyor. Göstericiler, Kongre’nin lağvını, Castillo’nun yerine getirilen Dina Boluarte’nin istifasını, genel seçimlere gidilmesi ve bir Kurucu Meclis toplanmasını istiyor.

Pedro Castillo’nun cumhurbaşkanlığından azlini protesto için, Peru’nun bir çok kentinde Cumartesi’den beri halk sokaklarda. Toplumsal güçler arasında farklı tutumlar gözlenmekle birlikte çoğunluk Kongre’nin lağvı talebi çevresinde birleşiyor.

Birçok bölgeden gelen haberler arasında Güney Panamerica otoyolu, Ica, Arequipa ve, Tacna’daki gösteriler öne çıkıyor. Güney Panamerica otoyolunda ulaşım, Ica eyaletinin üç bölgesi, Barrio Chino, La Expansión Urbana ve El Álamo ve Arequipa’nın La Joya bölgesindeki gösteriler dolayısıyla aksadı.

Poliste izinler kaldırıldı

Peru Ulusal Polis Genel Komutanlığı, eski cumhurbaşkanı Pedro Castillo’nun tutuklanmasının ardından ülke çapında baş gösteren protestolar nedeniyle izin ve tatilleri askıya aldı.

Ica: Yollar kesildi

Ica sakinleri, ağır hizmet kamyonlarının geçişini yolu taşlarla kapatarak ve lastik yakarak engelledi. Göstericiler, Kongre’nin lağvı ve yeni seçimler yapılması çağrısında bulundu. Dina Boluarte’yi Cumhurbaşkanı olarak tanımayan göstericiler,  “Kongre kapansın, seçimler yenilensin” pankartıyla yürüyüşe geçtiler. Ayrıca eski Cumhurbaşkanı Pedro Castillo’nun serbest bırakılması çağrısında bulundular.

Lima: Dina Boularte’nin fotoğrafları ateşe verildi

Lima’nın San Martín meydanındaki gösterilerde, Pedro Castillo’yla 2021 seçimlerinde şartlı bir ittifak yapmış olan eski Cumhurbaşkanı Ollanto Humala’nın kardeşi ultra milliyetçi Antauro Humala alana girdiğinde Castillo taraftarlarınca yuhalandı “hain dışarı” sloganlarıyla protesto edildi. Plaza San Martín’deki göstericiler, ayrıca Dina Boluarte’nin resmini de “hain” sloganlarıyla ateşe verdi.

Antauro Humala: “Yeni bir cumhuriyet
için demokratik bir isyan heyecanı var”

Lima ve diğer vilayetlerdeki gösterilerin ardından düzenlediği basın toplantısında Antauro Humala, “Ulusal bir öfke duygusu ve yeni bir cumhuriyet için bir demokratik isyan heyecanı algıladım,” dedi. Tam olarak, eski Cumhurbaşkanı Pedro Castillo’nun devrilmesiyle az önce tanık olduğumuz şey, yüzyılın üçte biri boyunca süre gidecek olan bu cumhuriyetçi dramın bir parçasıdır “dedi.

Andahuaylas: Polisle halk çatıştı

Peru’nun en yoksul illerinden biri, ve nüfusunun hemen tamamı yerli halktan oluşan, Andahuaylas’ın aynı adı taşıyan merkezindeki havalimanı, Kongre’nin lağvını talep eden halk topluluklarınca kuşatıldı.

Protestocular ve polis arasındaki çatışmalarda en az 20 kişi yaralandı.

Hava yoluyla gönderilen polis güçlerinin kente girmesini önlemek üzere barikat kuran halkla polisler arasındaki çatışmada gözaltına alınan iki kişiye karşılık halk da iki polis memurunu rehin aldı.

Gerilim sürerken halk havalimanın giriş ve çıkşlarını kapattı bir polis yetkilisi verdiği demeçte “Çatışmayı şiddetlendirmek ya da halkı kışkırtmak için değil sadece kamu düzeninin tesisi için geldik,” dedi.

Yerel medya kuruluşu Contacto Directo Noticias’a göre, birkaç saat sonra her iki görevli de serbest bırakıldı.

Apurímac eyaleti “halk ayaklanması” ilan etti

Andahuaylas ilini de kapsayan Apurímac eyaletinde Cumartesi günü bir araya gelen toplumsal örgütler halk ayaklanması ilan ettiklerini ve 12 Aralık Pazartesi gününden başlayarak eyalet çapında genel greve başlayacaklarını bildirdiler.

Eyalette yaşayanların yüzde 70’ten fazlası yerli Quecha halklarından oluşuyor.

Cajamarca eyaleti: “Ülkenin onurunu 
geri kazanmak için Kongre lağvedilsin”

Cajamarca eyaletinin, Jaén kentinde de halk Kongre’nin lağvı ve seçimlere gidilmesi çağrısıyla sokaklara çıktı.

Ellerinde pankartlarla yürüyüşe geçen halk, yalnızca küçük bir azınlığın çıkarlarını savunan Kongre’den halkın geniş kesimlerinin hoşnutsuz olduğunu dile getirdi.

Habercilerle konuşan bir gösterici “Kardeşlerim, saygı istiyoruz, yalnızca Kongre’nin lağvını değil, yeni genel seçimler yapılmasını da istiyoruz. Hepsi gitsin. Böylece yeni vekiller seçebilir ülkenin onurunu geri kazanmak için bir seçim süreci başlatabiliriz,” dedi.

San Marcos: Üniversite Federasyonu
seferberlik çağrısı yaptı 

San Marcos Üniversite Federasyonu (FUSM), sosyal ağları aracılığıyla, öğrenci ve mezunlarını, Kongre’nin lağvı ve yeni bir Anayasa hazırlamak üzere bir kurucu meclisi talebiyle seferberliğe çağırdı.

Başkan Boluarte sükunet çağrısında bulundu

Devlet Başkanı Dina Boluarte, sosyal medya hesaplarından yaptığı çağrıyla halkı “sakin ve barışçı olmaya” çağırdı. “Diyalog ve anlayışın zorunlu” olduğunu dile getirdi. 

Ayrıca, Ulusal Polis’in kendisine 7 tutuklunun yanı sıra bazı protestolarda yaralanan 4 sivil ve 4 polis memuru hakkında bilgi verdiğini belirtti. (BİA)

Peru halkı cumhurbaşkanının tutuklanması sonrası sokaklarda

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin