Peru’da Af ve Temel Haklar Hareketi’nin (Movadef) 74 üyesi, tutuklandı.

featured
service

Dünya: 2 Aralık’ta, Peru’da Af ve Temel Haklar Hareketi’nin (Movadef) 74 üyesi, gerici devlet tarafından tutuklandı. Önümüzdeki bir kaç gün içinde, örgütün üst düzey liderlerinden bazıları da dahil olmak üzere daha fazla tutuklama gerçekleşebileceği ileri sürüldü.

Peru’da Başkan Gonzalo’nun tutsak düşmesinden sonra PKP / Aydın Yol çizgisinden ayrılan birçok grup kendisinin PKP ve Gonzalo çizgisini temsil etmek ileri sürdü. Silahlı mücadele ve Maoizm konusunda ideolojik farklılıklar taşıyan bu hareketlerin ilerleyen süreçlerde nasıl bir yol alacağı ise Dünya Maoist hareketleri tarafından da izleniyor.

Elimize ulaşan son tutuklamalar ve bu gruba dair bir değerlendirmeyi okuyucularımızla paylaşmak istiyoruz.

Elimize ulaşan değerlendirme de ise şu ifadelere yer verildi:

Sağ Oportünist Çizgiden 77 MovadefHaşeresinin Tutuklanması Üzerine Yorum

2 Aralık’ta, Peru’da Af ve Temel Haklar Hareketi’nin (Movadef) 74 üyesi, gerici devlet tarafından tutuklandı. Önümüzdeki birkaçgün içinde, örgütün üst düzey liderlerinden bazıları da dahilolmak üzere daha fazla tutuklama gerçekleşecek.

Öncelikle revizyonizmi kınamak ve ateşle işaretlemek gerekir. Devrimcilerin Movadef’e karşı sahip olabileceği tek tutumbudur. Bu katı Maoist tutum, gerici Peru Devleti tarafından77’den fazla fare ve hainin tutuklanmasıyla değişmedi.

İkincisi, devrimciler halkın ve devrimin kendi adaletinisağlamasını talep ediyor – bu nedenle, bu tür tutuklamalarıkutlamak imkansız. Devrim, gerici devlet üzerinden olmayacakve asla olmaz. Ölmekte olan düzenini koruma çaresizliğiylegericilik, kendi dostlarını hedef alacaktır – farelerin ve hainlerintutuklanması durumunda olduğu gibi. Gerici Devlet yönetimi, eski günlerden olan dostlarının peşinden giderek imajınıparlatmaya çalışıyor.

Peru’da Movadef’in hain haşeresi tarafından yönetilen sağoportünist çizginin (SOÇ) halka karşı suçlar işlediği bir tarih var. Suçlarının sadece halka ve devrime karşı olması, gerici devletiçin kolay hedef olmalarında hiçbir etkisi yoktur. Hedef olmakonlara dayanışma ve destek getirmez. Bu haşaratların, başarısızlığa uğramış olan “yeni kurucu meclisleri” için EskiDevlet ile işbirliği yaptıkları hatırlanmalıdır. Muhbir ağlarıkurarak ve buldukları her yerde gerici şiddet kullanarak, savaşesirlerine işkence ederek, gerici devlet ile anlaşabilmek içinhalkın kanını döktüler. Onlar teslimiyetçiler, gericiler verevizyonistlerdir – mesele onlara karşı yorulmadan mücadeleetmektir.

Uluslararası Halk Mücadeleleri Birliği (ILPS) gibi diğeruluslararası sağ oportünistler, bu fareler için bir dayanışmabeyanı üretmek için hiç zaman kaybetmediler. Bununla birlikte, destekledikleri grubun Movadef olduğunu söyleyecekdürüstlükten bile yoksundurlar ve sadece tutuklananlara”Olimpo Operasyonunun Tutukluları” diyecek kadar ilerigidebildiler, Movadef’ten haklı olarak nefret edenleri aldatarakonlara destek vermelerini umut ediyorlardı.

Eski Gerici Devlet’in motivasyonu açıktır: Movadef’in bututuklanması, Başkan Gonzalo’nun (Abimael Guzman) kendisinin bir teslimiyetçi, hain ve SOÇ lideri olduğu yalanınıhalka tanıtma çabasıdır – bu çaresiz bir şekilde onun itibarını, desteğini zedelemek için bir iftira ve darbe indirme girişimidir. Bu durum, gerici basına konuşan Peru Ulusal Polisi (PUP) Genel Müdürü Óscar Arriola’nın yaptığı açıklamada gözlerönüne serildi: “2 Aralık operasyonundan sonra aralarındaAlfredo Crespo’nun bulunduğu altı kişiyi daha tutukladık. Aydınlık Yol’un başı terörist lider Abimael Guzmán olmayadevam ediyor ve görünen kısımında Crespo ve diğerleri de bulunmakta. “

Başkan Gonzalo’yu “temsil eden” ve yıllarca teslim olduğuyalanını inşa eden avukat Crespo, Movadef arasında bulunan enbüyük farelerden biridir. Kendilerini kurtarmaya çalıştıkları içinEski Gerici Devlete hizmet ettiler. Görünen o ki, artık onlardankurtulmak daha faydalı olduğu için, Eski Gerici Devletin sadecekendi yarattıklarını “geri toplama” girşiminde bulunması kaldı. Bu hikaye, teslimiyetin kendisi kadar eski ve kimseyi şok etmemeli.“

Peru’da Af ve Temel Haklar Hareketi’nin (Movadef) 74 üyesi, tutuklandı.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin