1. Haberler
  2. DÜNYA
  3. Peru’nun başkenti Lima’da OHAL ilan edildi

Peru’nun başkenti Lima’da OHAL ilan edildi

featured
Protestors take over the Pan-American highway in the Northern Cone of Arequipa following the announcement by Peruvian new President Dina Boluarte of her intention of presenting a bill to parliament to advance the scheduled general elections from April 2026 to April 2024 in Arequipa, Peru, on December 12, 2022. - Protesters have demanded fresh elections and the resignation of new President Dina Boluarte, following the arrest of her leftist predecessor Castillo last week after he attempted to dissolve Congress and rule by decree. (Photo by Diego Ramos / AFP) (Photo by DIEGO RAMOS/AFP via Getty Images)
service

Haber Merkezi: Cumhurbaşkanı Castillo’nun görevinden azledilip tutuklanmasının ardından başlayan protestolar başkent Lima’ya da sıçradı. Hükümet, Lima ve çevresindeki Cusco, Callao ve Puno kentlerinde 1 aylığına olağanüstü hâl ilan etti.

Protestolar ve protestoculara yönelik polis ve asker şiddeti devam ederken, Peru hükümet, Lima ve çevre iller Cusco, Callao ve Puno da 30 günlüğüne olağanüstü hâl (OHAL) ilan ettiğini açıkladı.

Resmi Gazete’de dün (14 Ocak) yayınlanan ve güvenlik güçlerine olağanüstü yetkiler veren karar kapsamında ülke içerisinde toplanma, kişi hürriyeti ve anayasal konut dokunulmazlığı askıya alınıyor.

Peru Silahlı Kuvvetlerinin de protestoların şiddeti ve durumuna göre, polise destek için meydanlara inebileceği değerlendiriliyor.

Göstericiler, Pedro Castillo’nun görevinden azledilmesinin ardından göreve getirilen Cumhurbaşkanı Dina Boluarte’nin istifasını, erken seçime gidilmesini ve Kongre’nin kapatılmasını talep ediyor.

Cumhurbaşkanı Boluarte, 13 Ocak akşamı devlet televizyonunda bir açıklama yaparak istifa etmeyeceğini duyurmuştu. İstifa çağrılarını “şiddet uygulayan, radikal hiziplerden gelen bazı sesler” olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı, “İstifa etmeyeceğim. Peru’ya bağlıyım” demişti.

Peru basınına göre, hükümet karşıtı gösterilerde 11 Aralık 2022’den bu yana 48 kişi hayatını kaybetti, yaralı sayısı ise 700’ü geçti.

Hükümet ise eylemlerde 42 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. (BİA)

Peru’nun başkenti Lima’da OHAL ilan edildi
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin