Polisten HDP’li gence tehdit: Bir kurşunluk canın var

featured
service

Haber Merkezi: Polisin “Bir kurşunluk canın var. Başka sefere gözaltı falan olmayacak” diyerek tehdit edildiğini belirten HDP Gençlik Meclisi Üyesi Şakir Can, İnsan Hakları Derneği’ne başvurdu.

Batman’da 13 Ocak Çarşamba akşamı 7 arkadaşıyla birlikte Jülyen takvime göre Serê Salê (yeni yıl) kutlaması yaptıkları sırada “fiziki mesafe” ihlalinde bulundukları gerekçesiyle polislerce kişi başına 900 TL para cezası kesilenler arasında bulunan HDP Gençlik Meclisi Üyesi Şakir Can, bu olay akabinde özel harekat polislerinin tehdidine maruz kaldı.  

Kültür Mahallesi’nde kutlama yaparken önlerinin polis tarafından kesilip, Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirildiklerini anlatan Can, sonrasında gerekli tedbirleri alıp, mesafelerini korumalarına rağmen kendilerine toplamda 7 bin 200 TL para cezası kesildiğini belirtti. 

Akabinde özel harekat polislerinin bulundukları yere geldiğini söyleyen Can, gelenlerin kendisine “Bir kurşunluk canın var. Başka sefere gözaltı falan olmayacak” diyerek tehditte bulunduğunu paylaştı. Can, maruz kaldığı bu tehdit üzerine hukuki yardım talebiyle İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi’ne başvuruda bulunduğunu belirtti.

Daha önce de polis tehdidine maruz kaldığını söyleyen Can, 14 Ağustos 2020 tarihinde yine Kültür Mahallesi’nde HDP İl Eşbaşkanı Fatma Ablay ve Gençlik Meclisi üyesi iki arkadaşıyla birlikte yürüdükleri sırada önlerinin Ranger marka zırhlı bir polis aracı ile kesildiğini anlattı. Can, polislerin GBT yaparken kendilerini “Rahat durmuyorsunuz. Kemiklerinizi kırarız” sözleriyle tehdit ettiğini söyledi.

‘Sürekli takip ediliyoruz’

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, karşılaştığı bu tehditler üzerine İHD’ye başvurduğunu belirten Can, yine Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulanacağını ifade etti. Can, atıkları her adımın polis tarafından ilegalize edilmeye çalışıldığını belirterek, “Legal bir partinin Gençlik Meclisi üyeleri olarak çalışmalarımızı sürdürürken sürekli polisin tehdit ve engellemelerine maruz kalıyoruz. Bizi ilegalize etmeye çalışan polis, sürekli yasadışı uygulamalar ile gençlere saldırıda bulunuyor. Sürekli fiziki takip ve tehdide maruz kalıyoruz” diye konuştu.

İHD ve savcılığa başvuru

Maruz kaldıkları saldırıların özel savaş konseptinin bir parçası olduğunu dile getiren Can, “Demokrasi ve insan hakları için mücadele veren gençlere yönelen saldırıların derhal durması gerekiyor. Hukuki anlamda ne yapılması gerekiyorsa bunu yapacağız. İlk adım olarak İHD’ye başvurduk. Bir sonraki adım ise savcılığa başvuracağız” diye belirtti.

Polisten HDP’li gence tehdit: Bir kurşunluk canın var

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin