1. Haberler
  2. GÜNDEM
  3. PROF. ABIMAEL GUZMÁN REYNOSO’NUN SAĞLıĞıNı VE YAŞAMıNı SAVUNMAK IÇIN KAMPANYA – CEBRASPO

PROF. ABIMAEL GUZMÁN REYNOSO’NUN SAĞLıĞıNı VE YAŞAMıNı SAVUNMAK IÇIN KAMPANYA – CEBRASPO

featured
service

Brezilya Halklarla Dayanışma Merkezi – CEBRASPO, Peru Devleti’nin savaş esiri Devlet Başkanı Gonzalo Prof. Abimael Guzmán Reynoso’nun hayatının ciddi şekilde tehdit altında olduğunu kınıyor.

 1992’de tutuklanana kadar Peru Komünist Partisi – PCP’nin başkanı olan Prof. Abimael, Callao Deniz Hapishanesi’nde deniz seviyesinin altındaki bir hücrede 29 yıldır tamamen tecrit altında. Fujimori’nin faşist anayasasının geçersiz ceza kanunlarına dayanarak, hileli kovuşturma yoluyla Peru devleti mahkemeleri tarafından ömür boyu hapse mahkum edildi. Hapsedildiği koşullar, Cenevre Sözleşmesi gibi uluslararası anlaşmaları ve bu özel siyasi tutuklu durumunda İnsanın Temel Haklarını ve mahkumların haklarını düzenleyen tüm genel düzenlemeleri ihlal etmektedir.

Callao Deniz Üssü’nün (Cerec) Maksimum Güvenlikli İnziva Merkezi yakınlarındaki bir hastanede 20 Temmuz’dan bu yana hastaneye kaldırıldığı tekelci basın tarafından bildirildi. Her şey, hapishanedeki yaşam koşullarıyla ilgili tam dikkatsizliğin sağlığının kötüleşmesinin nedeni olduğuna inanıyor, çünkü gazeteler hastaneye yatışı metastazdan kaynaklanan kötü muamele görmüş bir cilt kanserine bağladılar. Kanser bu, vakaların büyük çoğunluğunda, erken tedavi edilebilir ve teşhis etmesi kolaydır.

Peru devletinin Prof. Abimael’e davranış şekli, 2020’de eşit derecede yaşlı olduğu ve hapishanede COVID-19 edinme riskleri nedeniyle affedilen genosidal Fujimori’ye verdiği tedaviden tamamen patlıyor. Abimael Guzmán söz konusu olduğunda, devlet onu sağlığının düzgün bir şekilde bakılabileceği ev hapsine bile vermeyi reddetti. Geçen yıl, CEBRASPO olarak, savunma avukatları tarafından Latin Amerika İnsan Hakları Mahkemesi’ne sunulan ve ne yazık ki peru devletinin uygun bir şekilde bakıldığı konumuyla sıkıştırılmış bir yasaklama emri talebinin destekçisiydik. Mevcut gerçekler aksini kanıtlıyor.

O zaman şöyle demiştik: “Dr. Guzmán’ın enfekte olacağı ve Peru hükümetini Peru’nun siyasi mahkumlarına karşı açık ayrımcılıktan kurtarmaya çalışacak şekilde öleceğine dair açık bir niyet var. Şili hükümeti tarafından Peru’ya teslim edilen, pratikte 25 yıl hapis cezasına çarptırılan genosidal Fujimori için bile yaşlılık suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı, insani nedenlerle af aldı.” Peru’yu 1990-2000 yılları arasında diktatör yönetimi altında yöneten faşist Fujimori yolsuzluk ve katliamdan tutuklandı. Tamamen silahsız oldukları için çoğu savunmasız 52 siyasi mahkumun hayatına son verildi. Sivil halka karşı ve 272.000’den fazla kadın ve 21.000’den fazla forusemen’in suçu için katliamlar gerçekleştirdi. Adaletin ve Peru Hükümeti’nin yaşam ve sağlık hakları konusuna nasıl iki ağırlıkla davrandığı çok açıktır ve

Bir tarafta Peru Komünist Partisi liderliğindeki yoksul ve laik ezilen nüfusun büyük bir çoğunluğu ile ülkede iktidarı elinde tutan güçlü bir oligarşi arasında süren bir savaşta Profesör Abimael’in vicdan suçlamalarına ağırlık vermektedir. Hapishanede uygulanan şiddetli tecrit ve Prof. Abimael Guzmán’ın en temel haklarının kısıtlanması, eski düzen için bir tehdit olabileceği için devletin siyasi konumlarının ön plana çıkmaması için korkuyu sadece göstermektedir.

Prof. Abimael Guzmán’ın sağlığı için gereken bakıma tam erişimi olmasını ve siyasi tutsak ve savaş esiri olarak haklarına uluslararası anlaşmalar çerçevesinde saygı gösterilmesini talep ediyoruz ve tüm demokratları ve ilericileri Prof. Abimael Guzmán Reynoso nun hayatını savunmaya, bu konuda açık tehdide karşı tavır almaya ve kınamaya çağırıyoruz. .Rio de Janeiro, 15 de agosto de 2021

PROF. ABIMAEL GUZMÁN REYNOSO’NUN SAĞLıĞıNı VE YAŞAMıNı SAVUNMAK IÇIN KAMPANYA – CEBRASPO

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin