1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Rize İkizdere Vadisi’ne taş ocağı ruhsatı

Rize İkizdere Vadisi’ne taş ocağı ruhsatı

featured
service

Haber Merkezi: Rize İkizdere Vadisi’ne 13 Ağustos 2020’de verilen doğal sit alanı kararına rağmen bölgede taş ocağı kurulması için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Trabzon 11. Bölge Müdürlüğü ruhsat verdi. Ruhsata göre taş ocağı Şimşirli, Cevizli ve Gürdere köyleri arasında bulunan İskencedere Vadisi’nde kurulacak. Ocaktan çıkarılacak taşlar, Cengiz İnşaatın İyidere Lojistik Liman inşaatında kullanılacak.

Geçen sene ruhsat izni alan müteahhit firmaya karşı açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verilmiş, ancak daha sonra Ulaştırma Bakanlığı ruhsatı yenilenmişti. Yenilenen ruhsatta yıllık çıkarılacak taş miktarı da artırılmıştı.

“İKİZDERE TAŞ OCAKLARINA KURBAN EDİLEMEZ”

KRT TV internet sitesinde yer alan haberde, yaşam alanlarını ve geçim kaynaklarını tahrip edecek taş ocağına tepki gösteren köylüler, ruhsat için bölge halkından görüş alınmamasına da tepkili. “İkizdere Vadisi taş ocaklarına kurban edilemez” diyen bölge halkı, İkizdere’nin eşsiz bir bitki örtüsüne ve zengin bir yaban hayatına sahip olduğunu hatırlatıyor. Taş ocağının vadinin önemli geçim kaynaklarından olan “Deli Bal”ın üretimini de engelleyeceğini ifade eden İkizdereliler, bu balın doğal yöntemlerle Gürdere köylüleri tarafından üretildiğini vurguluyor.

Taş ocağının köylülerin en önemli geçim kaynağı olan Çay bahçelerine de zarar vereceğini vurgulayan bölge halkı “Taş ocağı nedeni ile bu yaşam aracımızı da kaybedeceğiz” diyor.

“SU KAYNAKLARI YOK OLACAK”

Taş ocaklarının yer üstü ve yer altı su kaynaklarını da tahrip edeceğini ifade eden bölge halkı, “Bu su kaynakları iki köyün ortak kullandıkları kaynaklar olup bu durumda İskencedere Vadisi’nde bulunan iki köy Cevizli ve Gürdere köylülerimiz su kaynaklarını kaybetmiş olacaktır” dedi.

Rize İkizdere Vadisi’ne taş ocağı ruhsatı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin