S tipi hapishaneye sürgün edilen tutsağa çıplak arama işkencesi

featured
service

Haber Merkezi: Diyarbakır’dan Iğdır’a sevk edilen Hogir Batu adlı tutsak, elleri ve ayakları bağlanarak darp edildi, çıplak aramaya maruz bırakıldı.

Diyarbakır 1 Nolu Kapalı Hapishane’den Iğdır S Tipi Kapalı Hapishane’ye sevk edilen Nusaybin Davası’ndan tutuklu bulunan Hogir Batu, hapishane girişinde çıplak aramaya zorlandığını, karşı çıktığı için de darp edilerek yerlerde sürüklendiğini aktardı. Darp edildikten sonra ise hücreye konulan Batu, günlerce kendisine yemek verilmediğini aktardı.

ELLERİ VE AYAKLARI BAĞLANDI

Yaşananlar sonrası avukatlar Iğdır S Tipi Kapalı Hapishanesi’ne giderek Batu ile görüşme yaptı. Batu’nun avukatlara aktardığı ihlaller şöyle: Gardiyanlar, çıplak arama dayattı. Buna karşı çıkan Batu’nun el ve ayakları bağlandıktan sonra gardiyanlar tarafından darp edilerek, çıplak arama yapıldı. Darp sonucunda Batu’nun kafasında 3 santim çapında yara oluştu. Gardiyanlar tarafından taciz edilen Batu, hastaneden darp raporu alarak gardiyanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

7 GÜNDÜR AÇLIK GREVİNDE

Hak ihlallerinin son bulmamasından dolayı Batu’nun 7 gündür açlık grevinde olduğu, kendisine tuz, şeker ve vitamin desteğinin sağlanmadığı öğrenildi. Avukatların diğer tutuklularla da görüşmeler yapıp, ardından Iğdır Barosu İnsan Hakları Komisyonu ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Iğdır Temsilciliği tarafından rapor hazırlanacağı belirtildi. (MA)

S tipi hapishaneye sürgün edilen tutsağa çıplak arama işkencesi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin