Sağlık emekçileri Kadıköy’de buluştu: “6 Ekim ve 7 Ocak yönetmelik değişiklikleri acilen geri çekilmelidir”

featured
service

Haber Merkezi: İstanbul Tabip Odası ve Türk Tabipler Birliği çağrısıyla bir araya gelen hekimler, mesleki bağımsızlıklarına ve serbest meslek hakkına saldıran yönetmeliğin iptalini istedi.

İstanbul Tabip Odası ve Türk Tabipler Birliği çağrısıyla yaklaşık yüz meslek örgütü, “Meslek bağımsızlığı ve serbest meslek hakkı için büyük hekim buluşması” sloganıyla bugün İstanbul Kadıköy’de eylem yaptı.

İskele meydanında bir araya gelen 81 kentten gelen doktorlar, Sağlık Bakanlığı’nın 6 Ekim 2022 tarihinde yaptığı yönetmelik değişiklikleriyle doktorların mesleki bağımsızlığına ve serbest meslek hakkına bir saldırı gerçekleştirdiğini belirterek tepki gösterdi.

Eylemde konuşma yapan İstanbul Tabip Odası Başkanı Nergis Erdoğan, “Bugün büyük bir dayanışma örneği verdik. Burada bulunan herkese İstanbul Tabip Odası adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz yirmi yıl boyunca sağlıkta dönüşüm adı altında hekimlerin çalışma koşulları ve halkımızın sağlığa erişimi giderek zorlaştı. Hekimler kamu hastanelerinde performans baskısı, özel hastanelerde farklı güçlükler altında çalışmaya zorlandılar. Halkımız kamu hastanelerinde uzun süre sonrasına verilen beş dakikalık randevular nedeniyle hekime adeta ulaşamadı” dedi.

Erdoğan konuşmasının devamında, “Özel hastaneler de ekonomik nedenlerle zorlandı. Sonuçta sağlıkta şiddet ve hekim göçü görülmedik boyutlara ulaştı.2022 yılında 2600’ü aşkın kişi -yani her altı yeni mezun hekimden birisi- yurt dışına gitmek için gereken belge talebinde bulundu. Hal böyleyken ‘kalanlar’ diyeceğim hekim, yani şiddetten kurtulan ve göç etmeyenler için hangi akla hizmet demiyorum bildiğimiz bir sözde akıl ‘başka hangi güçlükleri yaratabilirim’’ diye çırpınıyor adeta. 2010 ve 2019 dönemlerinde fiziki koşullar öne sürerek yaptığı baskıyı farklı bir yoldan yeniden gündeme getiriyor. Geçmişte ve bugün yapılan bu saldırıların amacı bir meslek grubunun bağımsız çalışma hakkını kısıtlamak, elinden almak. Olağan demokratik koşullarda insanlar yeni haklar almak için çalışırlar, bizler ise ne yazık ki elimizden alınan bir hakkı vermemek için mücadele ediyoruz. Bundan da gurur duyuyorum, duymalıyız. Çünkü örgütlü, kararlı, gücünü apaydınlık nitelikli gücünden alan bir meslek mensubuyuz. Böylesine birlikte, örgütlü ve dik durduğumuz sürece hiçbir güç bağımsız çalışma hakkımızı kısıtlamaya cesaret edemeyecektir. Bu inanç ve güvenle hepinize saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kaydetti.

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Güray Kılıç da, “20 yıldır uygulanan Sağlıkta Dönüşüm Programı esas olarak halkın sağlık hakkına saldırırken hekimlerin mesleki bağımsızlığını da hedef almıştır” dedi. Kılıç, “Öncelikle sağlık sermayesinin çıkarlarını gözeten bu programla ortaya çıkan tablo hem vatandaşlarımız hem de hekimler için olumsuz sonuçlara yol açmıştır” dedi.

“Bizim gibi bir Sağlık Bakanı dünyada yoktur. Çünkü bakan özel hastane zinciri sahibi olup aynı zamanda sağlık bakanı ve aynı zamanda Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Yönetim Kurulunda olan dünyada ki tek örnektir. Bir taraftan özel hastane patronu olup özel hastanelerin kar etmesi için çalışırken bir taraftan kamu hizmeti veren hastaneleri kamu-özel ortaklığı altında özele dönüştürmeye çalışmaktadır” diyen TTB Merkez Konseyi İkinci Başkan Ali İhsan Ökten, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Hukuk kuralları, bir ihtiyacı karşılamak için düzenlenir. İdarenin bir düzenlemeyi yapma amacının anlaşılır, makul ve ölçülü olması beklenir. Hiçbir akıl süzgecinden geçirilmeden yayınlanan bu yönetmeliğin, hekimlerin serbest meslek hakkını ortadan kaldırmak amacıyla yapıldığı çok açıktır.”

Ardında doktoların talepleri şu şekilde sıralandı:

  • Hastaların hekimini ve sağlık kuruluşunu seçme ve burada tedavi olabilme haklarını kısıtlayan
  • Serbest hekimlerin özel hastanelerde ameliyat ve girişim yapmalarını engelleyen
  • Anayasal güvence altındaki haklarımıza ve Rekabet Kanunu’na aykırı olan
  • Hekimlerin mesleki bağımsızlığını ve serbest meslek hakkını ellerinden alan
  • Sağlık alanında nitelikli is¸ gücü göçüne sebep olacak olan
  • Hiçbir kamu yararı içermediği gibi Anayasa’ya, kanunlara ve hukukun temel ilkelerine de aykırı olan 6 Ekim ve 7 Ocak Yönetmelik değişiklikleri acilen geri çekilmelidir.
Sağlık emekçileri Kadıköy’de buluştu: “6 Ekim ve 7 Ocak yönetmelik değişiklikleri acilen geri çekilmelidir”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin