Saldırılara tepki gösteren tutsaklar sürgün edilmekle tehdit ediliyor

featured
service

Haber Merkezi: Patnos L Tipi Kapalı Kadın Hapishanesinde bulunan Lütfiye Kelekçiler, kötü muamele ve psikolojik baskılara maruz kaldıklarını ve buna karşı tepki gösterdiklerinde ise başka kente sürgün edilmekle tehdit edildiklerini belirtti.

Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Kadın Hapishanesindeki tutsak Lütfiye Kelekçiler, yaptığı haftalık telefon görüşmesinde hapishanedeki baskı ve hak ihlallerini aktardı. Arkadaşı Saadet Kurt ile telefonla görüşen Kelekçiler, hapishane yönetimi tarafından kötü muamele ve psikolojik baskıya maruz kaldıklarını belirtti.

Kelekçiler, görüşmede şunları aktardı: “Hasta olan tutuklular için ilaç istediğimizde geç geliyor ve gelene kadar hastanın durumu daha da ağırlaşıyor. Cezaevi koşulları veya herhangi bir nedenden dolayı dilekçe vermek istediğimizde bizleri muhatap almıyor ve hakkımızda tutanak tutuyorlar. Tutanaklarda, ücret, iletişim, mektup gibi cezalar oluyor. Kendi aramızda etkinlikler yapıyoruz ve bazen de şarkılar söylüyoruz, tabi şarkılarımız Kürtçe oluyor ve bunun içinde hakkımızda tutanak tutturuyorlar.” Tutukluların itirazlarının sevk tehdidiyle bastırılmaya çalışıldığını belirten Kurt Kelekçiler’in aktarımlarını şöyle paylaştı: “Haklarımızı istediğimizde ve söylediklerini yapmadığımızdaysa genelde uzak yerler olan Adana, Kayseri, Ankara ve Tekirdağ’a sürgün ediyorlar. Diyorlar ki; ‘Sesinizi yükseltmeyin’ yoksa sizi buradan göndeririz.’ Arama yaptıklarında bize ait sözde notlarla disiplin cezaları veriliyor ve bu cezalarla, cezası 1 yılın altına düşen arkadaşların infazını yakıyorlar.” (MA)

Saldırılara tepki gösteren tutsaklar sürgün edilmekle tehdit ediliyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin