Santa Cruz, nüfus sayımı çatışması nedeniyle polise ve Bolivya hükümetinin sıkıyönetimine karşı isyan ediyor

featured
service

Sakinleri, güvenlik güçlerinin Bolivya topraklarının üçte birini kapsayan bölüme girmesine izin vermiyor.

Santa Cruz sakinleri, Luis Arce hükümetinin bugünlerde yapılması gereken bir nüfus sayımını iki yıl erteleme konusundaki inatçılığı nedeniyle Bolivya polisinin ulusal toprakların üçte birini kapsayan bölüme girmesine izin vermiyor.

Pozisyonlar, hem Bolivya’da yaşayanlardan daha fazla seçmen olduğunu göstermek için gelecek yıl nüfus sayımının yapılmasını talep edenler hem de 2025 seçimlerine çok yakın olmasını isteyen hükümet tarafında indirgenemez hale geldi.

Santa Cruz’a giden yollarda ve başkentin sokaklarında vatandaşlar, hükümet tarafından otobüslerle gönderilen polislerin yaylalardan geçişine izin vermiyor ve sadece haçlılara kötü muamele etmek için geldikleri iddiasıyla hareket ediyorlar.

Hükümet sert bir şekilde yanıt verdi, isyancı topraklarına bir grup ordu askeri gönderdi ve 19 günlük kapanmadan sorumlu olanların sert cezai kovuşturmalara tabi tutulacağını açıkladı.

Ordu, olması gerektiği gibi hiçbir şey söylemedi, ancak isyancı bölgelerde silah kullanıp kullanmayacakları sorusu devam ediyor, çünkü komutanlar kendilerini koruyan imza ve mühür taşımayan emirlere uymayı reddediyorlar.

Hükümet şok grupları, Santa Cruz’un Latin Mahallesi’nde José Eduardo Sosa’yı (28) öfkeyle öldürdüler, öyle bir öfkeyle öldürdüler ki, nüfus sayımı meselesinin yarattığı gerginliği korkunç seviyelere getirdiler.

Cumhurbaşkanlığı Bakanı María Nela Prada, önümüzdeki birkaç saat içinde hükümetin nüfus sayımı tarihini, muhtemelen Nisan 2024’te açıklayacağını ve Bolivya topraklarının% 80’ini oluşturan Santa Cruz, Tarija, La Paz ve Beni’nin protestolarına rağmen konuyu kapatacağını söyledi.

Luis Arce y Evo Morales (REUTERS/Manuel Claure/Archivo)Luis Arce ve Evo Morales (REUTERS/Manuel Claure/Dosya)

Bütün bunlar, iktidar partisi, eski Devlet Başkanı Evo Morales’in Başkan Arce ve Başkan Yardımcısı David Choquehuanca’yı hain olarak tanımlamasına yol açan derin bir bölünmeye batarken, çünkü onu emekli etmek ya da doğrudan ABD DEA’sına teslim etmek istiyorlar.

Morales, Arce’nin nüfus sayımı sorununu, gelecek yıl için düzeltilmesini talep eden bölgelere bir şeyler vererek çözmesini önerdi, ancak başkan bu testi kazanma ve Bolivya sakinlerinin neredeyse yarısına sahip olan departmanı bastırma konusunda inatçı.

Başkanın inatçılığı, 2025’te yeniden seçilmek için ilan ettiği niyetle çelişiyor, çünkü milyonlarca seçmeni aşağılamaya ve görevden istifa etmeye kararlı olabileceği anlatısını güçlendirmeye kararlı.

Muhalefet lideri José Carlos Sánchez, yaklaşan seçimlerde aday olmak isteyen birinin diktatör gibi davranmadığını, sadece nüfus sayımı tarihinin değiştirilmesini isteyen bir bölgeye karşı polisi, katil orduları ve hatta orduyu harekete geçirdiğini söylüyor..

Sánchez, ülkenin ekonomik durumu olsaydı, Arce’nin yarın istifa etmek zorunda kalacağını da sözlerine ekledi. Enerji ticaret dengesi, doğal gaz ihracatının düşmesi nedeniyle Ekim ayına kadar 200 milyon dolarlık bir açık verirken, benzin ve dizel ithalatının artmasıdır.

Enflasyon, komşu ülkelerden gelen büyük ithalat kaçakçılığının yanı sıra uyuşturucu kaçakçılığı nedeniyle ekonomiye giren milyoner meblağlarının da çok yardımcı olmasına rağmen çok hızlı hareket etmeye başladı (Ekim ayında% 0.75, yılın en yükseği).

Arce, tarihteki en yüksek kamu borcuna dikkat ederse istifa etmek zorunda kalacak, hükümeti ise yurtdışından borç alınan parayla halka açık şirketler kurmaya devam etmekte ısrar ediyor.

Ancak, kendi sözleriyle, tüm komşu ülkelerin kıskançlığı olacak ekonomik, “sosyal, toplumsal ve üretken” modelin sonuçlarından gurur duyduğunu söylüyor.

Bu arada Morales, şu anda iktidarda olan ve 2003’te devrilen liberal Gonzalo Sánchez de Lozada’nın takipçileriyle koordineli hareket etmekle suçladığı ”tüm hainlere” karşı dava ve mahkumiyet kararlarını açıkladı.

Bolivya’nın şu anda yaşadığı gerginlik, ülkenin askeri darbe sayısında altın madalyaya sahip olduğu Soğuk Savaş sırasında meydana gelene benziyor.

Kaynak:infobae.com

Santa Cruz, nüfus sayımı çatışması nedeniyle polise ve Bolivya hükümetinin sıkıyönetimine karşı isyan ediyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin