Şimdi, çatalınızla oy kullanmanın veya çiftçi pazarlarında stoklamanın zamanı değil.

featured
service
 • Mevduat: Dünya Ticaret Örgütü başkanı, ülkelerden tahıl depolamamalarını istemeye indirgenmiştir, çünkü kendi vatandaşlarını başkalarının pahasına ayrıcalıklı kılarlarsa, herkes için yeterli olmayacaktır.27. 2008’de gıda fiyatlarının yükselmesinden sonra, Dünya Bankası danışmanları bile Güney’deki hükümetlerin yerel tahıl rezervlerine erişim istemelerinde mantıksız olmayabileceğini söyledi.28. Ne kadar kârsız olsalar da, bu tür rezervler, bankacılar tarafından uzun zamandır ihmal edilen ulusal istikrara yapılan bir yatırımı temsil etmektedir. Çin’in neoliberal ortodoksiye direndiği ve kişi başına düşen en büyük tahıl rezervlerinden bazılarına sahip olduğu belirtilmelidir. Daha az güçlü ülkelerin böyle bir imkanı yoktur.
 • ÇEŞİTLENDİRME: Mahsullerin homojenizasyonu, finanstan ziyade genetiğin bir sonucudur. Emtia tüccarları, değiştirilebilir ürünler sunmak için küresel pazarları şekillendirdi. Buğday tüccarlarının sözleşmelerini aynı küresel arza dayanarak yerine getirebilmeleri tesadüf değildir; onlar ana zanaatkarlardır. İlk tahıl vadeli işlemleri Edo dönemi Japonya’sında sonuçlanmış olsa da, modern küresel tahıl normalleşmesi Chicago Ticaret Kurulu’na kadar uzanmaktadır. Bu sözleşmeler, fiyatların belirli bir istikrarını garanti ediyor, bu sistemin destekçileri diyor. Mahsul çeşitlendirmesi kendi risk ve fiyat yönetimi devrelerini gerektirecektir, ancak bu garantinin tarım-gıda endüstrisindeki casino operatörleri tarafından talep edilen fiyattan satın alınması gerekmez.
 • BORÇLARIN HAFIFLETILMESI: Güney ülkeleri nadiren ekonomik politikalarını şekillendirme fırsatına sahipler çünkü Kuzey’e borçlular. COVID, bu aşınma ve yıpranmanın geri ödenmesini daha da zorlaştırdı. Surinam, Belize, Ekvador ve Zambiya varsayılan olarak belirlenmiştir. Sri Lanka’da bu yıl protestolar başladı bile. Zaman zaman, zengin ülkelerdeki bankacılar, borç iptali çağrıları yapmak veya yurtdışında kalkınma yardımı sunmak için bir pandomim yaparlar.29, bir tür onarım olarak parıldamaya başlarlar. 2019 yılında bu yardım 152 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kuzey’in Güney’de tuttuğu borç 7,8 trilyon dolara ulaşıyor. Yükselen faiz oranlarıyla birlikte, kalkınma finansörleri tarafından borçlu olan Güney’deki hükümetler, zenginlere ödeme yapmak veya yoksulları beslemek gibi daha da zor bir seçimle karşı karşıya kalacaklar. Sadece İngiltere, 1765’ten bu yana 2020 yılında Hindistan’dan 64.820 milyar dolar kesti.31. Kent sakininin bilgisini almayı bekleyen cahil köylünün önyargısı hiçbir şekilde gerçeği yansıtmaz. Bu, hala gıda sistemleri hakkında düşünmeye nüfuz eden rustik aptallığa karşı metropol karmaşıklığının sömürgeci vizyonudur. Bu nedenle bu son çözüm faktörü hem en önemli hem de en zor olanıdır.
 • DEKOLONİZE: Dünyadaki açlık kartlarını dağıtan kumarhaneciler olağanüstü temettüler almak üzereler çünkü yüzyıllarca süren kar susuzluğu üzerine kurulu bir işletim sisteminde yaşıyoruz. Hiçbir şey söylemeden ayrılmalarını beklemek saçma olurdu; iktidar, talepler olmadan hiçbir şeyden ödün vermez. Dekolonizasyonun talepleri, geç kapitalizmin kıyamet yörüngesine yanıt vermek için zorunlu olarak devrimci ve dönüşümcüdür. Şimdi, çatalınızla oy kullanmanın veya çiftçi pazarlarında stoklamanın rahat çarelerinin zamanı değil. Şu anda içinde yaşadığımız dünya kıtlık mimarisini parçalayacak olan metal pipetler değildir. Gerçek bir değişim sunan bakım, tazminat ve tazminat planları var. Onları kazanmak için, gelişmekte olan bir dünya faşizmi karşısında cesaret göstermek gerekecektir. Yine de Güney Afrika’nın gecekondu mahallelerinden Detroit sokaklarına ve Brezilya’daki Topraksızlar Hareketi’nin agroekolojik laboratuvarlarına kadar bu dönüşümün okulları zaten var. Politikalar da zaten var. Bunları uygulamak bize kalmış.
 1. “Ukrayna ve Rusya Federasyonu’nun küresel tarım piyasaları için önemi ve mevcut çatışmayla ilişkili riskler”, FAO, Mart 2022.
 2. « ABD’li çiftçilerin elleri dünya buğday açığına hazırlanırken bağlandı », Financial Times, 13 Mart 2022.
 3. FAO, id.
 4. « WFP : Afrika Boynuzu kuraklığı kötüleştikçe 20 milyon açlık riski », El Cezire, 19 avril 2022.
 5. Amerikan Tarım Ekonomisi Dergisi.
 6. « Rus sıcak hava dalgası ve Pakistan sellerine yol açan 2010 yaz dalgası treninin arkasındaki sürücüler », Doğa: İklim ve Atmosfer Bilimi, 4 Kasım 2021., 4 Kasım 2021.
 7. Hannah Hoag, « Rus yazı “evrensel” sıcak hava dalgası endeksinin zirvesinde », Nature, 29 Ekim 2014.
 8. Tatiana Loboda, Olga Krankina, Igor Savin, Eldar Kurbanov & Joanne Hall, « Arazi Yönetimi ve 2010 Aşırı Kuraklık Olayının Avrupa Rusya’sının Tarımsal ve Ekolojik Sistemleri Üzerindeki Etkisi », 1991’de Sovyetler Birliği’nin Çöküşünden Sonra Doğu Avrupa’da Arazi Örtüsü ve Arazi Kullanım Değişiklikleri, s. 173-192.
 9. Janine R. Wedel, « The Harvard Boys Do Russia », The Nation, 14 mai 1998.
 10. Mathias Hauser, René Orth et Sonia I. Seneviratne, « Batı Rusya’daki 2010 sıcak hava dalgası için son iklim değişikliğine karşı toprak neminin rolü », Jeofizik Araştırma Mektupları, cilt 43, 6, 29 février 2016.
 11. « Moskova tahıl ihracatını yasaklamaya çağırdı », Financial Times, 3 aôut 2010.
 12. FAO, FPMA Aracı, fpma.apps.fao.org/giews/food-prices/tool/public/#/dataset/international
 13. « Gıda Dengeleri (2010-) », FAOSTAT.
 14. Johannes Myburgh, « Mozambik polisi yeni ayaklanmaları bastırıyor », AFP, 1 Eylül 2010.
 15. Andrew Meldrum, « Analiz : Mozambik gıda ayaklanmalarında uğursuz sinyal », AFP, 9 Eylül 2010.
 16. « Mozambik », FAOSTAT. Consulté le 2 juin.
 17. « Meclis seçim sonuçları 2022 : COVID-19 ve çiftçilerin protestoları Modi hokkabazlığını nasıl durduramadı », Firstpost, 11 Mart 2022.
 18. Miroslav Trnka et alii, « Azaltma çabaları, buğday üreten alanlarda su kıtlığı oluşma olasılığındaki artışı tam olarak hafifletmeyecek », ScienceAdvances, 25 Eylül 2019.
 19. Margaret Whitehead, W H Duncan, David Taylor-Robinson & Ben Barr, « Yoksulluk, sağlık ve covid-19 », BMJ, 12 février 2021.
 20. Stefano Harney et Fred Moten, All Incomplete, Minor Compositions, 2021.
 21. Ümit Burnu Tarım Dergisi, Ümit Burnu, Bölüm. Tarımdan, 1898.
 22. « Büyük Gübre : Gıda ve çiftlik sistemleri konsantrasyonu üzerindeki etkinin ölçülmesi », Farm Action US, janvier 2022.
 23. IPES-Gıda, Beslenmek için çok büyük, 2017.
 24. Patrick Thomas, « Tarım Devleri Ukrayna Savaşı Üzerine Çıkış Çağrılarına Rağmen Rusya’da Kalıyor », The Wall Street Journal, 21 Mart 2022.
 25. Paul Polman, Agnes Kalibata et Shenggen Fan, « Küresel Gıda Güvenliği Krizini Önlemenin 5 Yolu », Time, 24 Mart 2022.
 26. Timothy A. Wise, « Failing Africa’s Farmers : An Impact Assessment of the Alliance for a Green Revolution in Africa », Working Paper n°20-01, Global Development and environment Institute, Temmuz 2020.
 27. « İhracat kontrolleri gıda krizini şiddetlendiren riski kontrol ediyor, DTÖ başkanı uyarıyor », Financial Times, 26 Mart 2022.
 28. Bryan D. Wright, « International Grain Reserves And Other Instruments to Address Volatilite in Grain Markets », Research Observer, cilt 27, 2, août 2012.
 29. Danisha Kazi, « Modern-day colonialism : Debt crisis in the Global South », PositiveMoney, Ekim 2020.
 30. Utsa Patnaik et Prabhat Patnaik, « Zenginliğin Tükenmesi », Monthly Review, 1er février 2021. [/npte] . Et pourtant, on veut nous faire croire que le Royaume-Uni est un créancier. Alléger les dettes serait un moyen de sortir de cette situation absurde.
 31. Fosil yakıtlar modern gıda sisteminde önemli bir rol oynarken, gezegenin doğal gazla çevrili enerjiyi kullanarak toprağa azot sokmak için tekrarlanan insan girişimlerine dayanamayacağına dair yeterli kanıt vardır. Öte yandan, azot için gezegensel sınıra saygı göstererek, 2050 yılına kadar 10 milyar insanı besleyebiliriz. Bu, enerji ve gıda endüstrilerinin reel ekonomi üzerindeki kontrolünü kırmayı gerektirecektir. En ileri bilim buna katkıda bulunabilir. En son bilim, bir dizi parametrede endüstriyel tarımdan çok daha iyi performans gösteren agroekolojidir. Ancak politikacılar büyük ölçüde bunun farkında değiller, özellikle de uygulayıcıları köylüler olduğu için. Bilimsel köylü kavramı, 8 milyondan fazla çiftçi grubu (bu nedenle bireyler değil, esas olarak Güney’deki dernekler) pratiğine adanmış olsa bile, çelişkili olarak kabul edilir.30Jules Pr ety ve ark., “Sürdürülebilir tarım ve arazi yönetimi için sosyal gruplardaki büyümenin değerlendirilmesi,” Küresel Sürdürülebilirlik, cilt 3, 2020.

Kaynak:Boston Rewiew

Şimdi, çatalınızla oy kullanmanın veya çiftçi pazarlarında stoklamanın zamanı değil.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin