Siyasi partiler Maoistlerin güç kazandığına vurgu yapan raporları manüpülasyon amaçlı olmakla suçluyorlar

featured
service

Merkez, hafta başında Bengal’deki Maoist faaliyetler konusunda uyarıda bulunmuş, eyalet polisi Doğu ve Batı Midnapore, Jhargram, Bankura ve Purulia bölgelerinin bir kısmını kapsayan Junglemahal’daki kontrolleri sıkılaştırmıştı

Maoistlerin eski kaleleri olan Batı Bengal’in Junglemahal bölgesinde, bazı ceplerde posterlerin yeniden ortaya çıkmasıyla yeniden toplanmaya çalıştıklarına dair haberlerin ortasında, eyaletteki siyasi partiler, korkuların bireysel kazançlar için rakip kamplar tarafından gereksiz yere körüklendiğini iddia ederek oyunu suçladılar.

Merkez, hafta başında Bengal’deki Maoist faaliyetler konusunda uyarıda bulunmuş, eyalet polisi Doğu ve Batı Midnapore, Jhargram, Bankura ve Purulia bölgelerinin bir kısmını kapsayan Junglemahal’daki nöbetini sıkılaştırmıştı.”Güvenlik güçleri yüksek alarma geçirildi. Durumu yakından takip ediyoruz, “dedi kıdemli bir polis memuru.

Bununla birlikte, Başbakan Mamata Banerjee, hafta başında, afişlerin BJP işçileri tarafından asıldığını ve birkaç televizyon kanalının konuya “gereksiz” yer vererek “korku atmosferi” yarattığını iddia etti. Aynı süreçte, yakın geçmişte komşu Jharkhand’dan en az beş Maoistin devlete girdiğini de söyledi.

TMC West Midnapore bölge başkanı ve MLA Ajit Maity, muhalefet partilerinin “korku psikozu” yaratmanın bir taktiği olduğunu söyledi. PTI’ya verdiği demeçte, “Junglemahal’daki durum artık Maoistlerin faaliyetleri için elverişli değil, çünkü asıl endişe konusu olan azgelişmişlik çözüldü” dedi.

Maoist faaliyetler, 2009 yılında “Yeşil Av Operasyonu”nun başlatılmasından sonra, merkezi ve eyalet güçlerinin Solcu isyancılara karşı ortaklaşa saldırılar düzenlemesiyle eyalette azaldı.

İsyancıların faaliyetlerine liderlik eden HKP (Maoist) politbüro üyesi Kishenji, 24 Kasım 2011’de güvenlik personeliyle yapılan silah alışverişi sırasında öldürüldü.

İddiasını reddeden BJP’nin Batı Midnapore bölge başkanı Tapas Mishra, muhalefetin orada çalışma yapmasını engellemek amacıyla üretilen bir aldatmaca olduğunu söyledi.

“Tüm bu olayın muhalefetin bölgedeki faaliyetlerini yürütmesini engellemek için bir aldatmaca olduğunu düşünüyoruz. Bu aynı zamanda yerel TMC kampındaki iç çatışmaların serpintisi de olabilir.” dedi.

2008-2011 yılları arasında Junglemahal’daki aşırı sol terörle mücadelede ön saflarda yer almış olan CPI(M) West Midnapore bölge sekreteri Sushanta Ghosh da, spekülasyonları, bölgedeki demokratik faaliyetleri durdurmak için “akıllıca hazırlanmış” bir taktik olarak reddetti.

“Devlet yönetiminin bu Maoist grev çağrısının başarılı olmasını sağlamak için nasıl boş durduğunu gördük. Genellikle, yönetim, muhalefet partilerinin grev çağrısını engellemek için aşırıya kaçar. Maoist faaliyetler hakkında hiçbir bilgim yok. O zamanlar Maoist ya da PCAPA üyesi olanlar ya TMC’ye katıldılar ya da iktidar partisinin destekçileri oldular.” dedi.

Üç partideki kaynaklara göre, eğer varsa, isyan çıkarma girişimlerini engellemek için bölgede kitlesel sosyal yardım girişimleri ölçeklendiriliyordu.

2009 yılında HKP (Maoist) ile bağlantılı olduğu iddiasıyla tutuklanan ve daha sonra beraat eden Kalküta merkezli bir siyasi aktivist olan Prasun Chatterjee de bunun spekülasyon yapmamasının en iyisi olduğunu söyledi.

Altmışlı yılların sonlarında Naksalit hareketinin beşiği olan devlet, Batı Midnapore bölgesinin Salboni bölgesinde dönemin Başbakanı Buddhadeb Bhattacharya’nın konvoyuna yapılan saldırının ardından 2008’in sonlarına doğru Maoist şiddette bir patlamaya tanık olmuştu.

Bu, bölgede Maoist destekli Polis Vahşetine Karşı Halk Komitesi’nin (PCAPA) kurulduğu bir polis baskısına yol açtı.Kan banyosu ve cinayetler kısa bir süre sonra bölgede düzenli bir mesele haline geldi ve 2009 ile 2011 yılları arasında 350’den fazla ölüm kaydedildi.

TMC hükümetinin 2011 sonrası Maoist harekette hüküm sürme yeteneği, çoğunlukla, her hane halkı için kg başına 2 Rs’lik pirincin mevcudiyeti de dahil olmak üzere, yoksulluk çeken bölge halkı için kalkınma planlarına atfedilmiştir.Bununla birlikte, Maoist hareketin zirvesinde devlet polis şefi olan eski Batı Bengal DGP Bhupinder Singh Hooda, isyancı hareketlerin bir döngüden geçtiğinin altını çizen bir uyarı sözü yayınladı.

“Aşırı sol aşırılıkçılık da dahil olmak üzere tüm isyancı hareketler iniş çıkışlardan geçiyor. Hazırlıksız yakalanmaktansa uyanık kalmak daha iyidir” dedi.

Kaynak:economictimes.indıatimes.com

Siyasi partiler Maoistlerin güç kazandığına vurgu yapan raporları manüpülasyon amaçlı olmakla suçluyorlar

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin