1. Haberler
  2. HABER ARŞIV2
  3. Stuttgart Arena Kültürevinde Ali Asker Yer anıldı.

Stuttgart Arena Kültürevinde Ali Asker Yer anıldı.

featured
service

Ali Asker Yer, Kaypakkaya geleneğinin yaşatıcılarını, temsilcilerini bağrından çıkaran devrimci, yurtsever Dersimli Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ağır yaşam koşulları ve siyasi baskıların gölgesinde sürgün yaşamına yönelen yüzbinlerce insanın taşındığı Avrupa kapılarına oda adımını attı. Çocukluk çağlarında tanıdığı ve aldığı siyasal kültürü, Kaypakkayacı damarı Avrupa’da da yitirmeyerek buradaki devrimci demokratik mücadelenin içinde yer aldı. Yenidemokrat gençlik ve ATİK çevresinde ve daha sonra ADHF içinde siyasal faaliyetlerine devam etti. Son yıllarında içinde yer aldığı demokratik kitle hareketini de olumsuz etkileyen, güç kaybına yol açan politikaları nedeniyle sempatizanı olduğu MKP’nin tasfiyeci revizyonist reformist bir rota’da ilerleyişini acımasızca eleştirdi. Eleştirilerinin yerini bulmadığını düşündüğü noktada örgütsel bağlarını kopardı. Ancak devrimci demokratik görevlerine kişi olarak yetmek için azami çaba gösterdi.

Ancak 7 Nisan 2020 tarihinde iş cinayeti sonucu yaşamını yitiren devrim emekçisi Ali Asker Yer, bugün ADHF Stuttgart taraftarlarının Almanya’nın Stuttgart kentinde organize ettiği bir etkinlikle anıldı. Ali Asker Yer’in ailesi, ADHF; ATIK, Devrimci Demokrasi taraftarları, Yeni Demokrasi taraftarları, AGİF, Kürdistan’lı Yurtseverler ve Ali Askerin devrimci, sade ve dürüst kişiliğinden etkilenen onu tanıyan duyan geniş bir kitle katılım gösterdi.

Saygı duruşundan sonra Ali Askerin kişiliği, mücadelesi üzerine bir sinevizyon gösterimi, konuşma ve ardından çeşitli devrimci çevrelerin mesajları okundu. Ali Asker Yer’ le benzer eleştirileri ve tavrı gösteren yoldaşlarının yeraldığı Devrimci Demokrasi adına bir mesajı spekülasyonlara yer vermemek adına sunmadık. Onun anısına mücadelesini ve düşüncelerini yaşama geçirerek bağlılık göstermeyi tercih ettik.

Anmanın kitlesel gerçekleşmesi, Ali Askerin hakettiği devrimci sahiplenmenin yoldaşlarından, dostlarından değişik devrimci çevrelerden gösterilmesi anlamlıdır.

Stuttgart Arena Kültürevinde Ali Asker Yer anıldı.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin