Sudan’da yaşanan çatışmalarda 3 BM personeli hayatını kaybetti

featured
service

Haber Merkezi: Sudan’da ordu ve paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF) arasında çıkan çatışmalarda en az 60’a yakın kişi yaşamını yitirdi, 600’ü aşkın kişi ise yaralandı.

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Gıda Programı, Sudan’da devam eden sıcak çatışmalarda 3 personelinin öldüğünü duyurarak ülkedeki operasyonların geçici olarak askıya alındığını bildirdi.

Sudan’da geçtiğimiz gün patlak veren ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki çatışmalarda Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Gıda Programı’nda (WFP) görevli 3 personel hayatını kaybetti.

WFP’den yapılan açıklamada, “Sudan’daki tüm tarafları, rolü bu krizde tüm taraflara yardımcı olmak olan Sudan’daki insani yardım çalışanlarının tarafsızlığına saygı duymaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Ülkedeki operasyonların geçici süreliğine askıya alındığı bildirilen açıklamada, “WFP, güvenlik durumunu gözden geçirirken faaliyetlerini geçici olarak durdurmak zorunda kaldı. Devam eden şiddetin işimiz ve hizmet verdiğimiz insanlar üzerinde ciddi bir etkisi var. Tüm tarafları, Sudan’da hayat kurtaran insani yardımın devam etmesini sağlayacak bir anlaşmaya varmaya çağırıyoruz” şeklinde kaydedildi.

Sudan’da yaşanan çatışmalarda 3 BM personeli hayatını kaybetti

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin