Sürgün sıradında işkenceye uğrayan tutsağın kalak zarı patladı

featured
service

Haber Merkezi: Silivri Hapishanesi’nden Afyon’a sürgün edilen Hamgin Karakaş ve arkadaşları çıplak arama işkencesini reddettikleri için gardiyanlar tarafından işkenceye uğradı. Gördüğü işkence sonucu kulak zarı patlayan Karakaş, hastaneye götürülmedi.

Silivri 5 Nolu Hapishanesi’nde tutulan Hamgin Karakaş ile 3 tutuklu geçen hafta AfyonKarahisar 1 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesi’ne sürgün edildi. Karakaş, sürgün sırasında maruz kaldıkları hak ihlallerini 4 Şubat’ta ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde yaşananlara aktardı. 

Mezopotamya Ajansı’na yaşananları anlatan anne Cemile Karakaş, oğlunun da daha önce kendilerini sevk edeceklerini aktarmıştı ancak ne zaman sevk edileceklerine dair bir bilgilerinin olmadığını söyledi. Karakaş, bir hafta boyunca oğlundan haber alamadıklarını belirtti. Karakaş, “1 Şubat tarihinde cezaevini aradım. Oğlumun sürgün edildiğini söylediler. Nereye diye sorduğumda ise bana ‘bilmiyoruz’ dediler. Israr ettikten sonra Afyon’a sürgün edildiğini söylediler” dedi.

Oğlunun dün haftalık telefonla arayıp sevk edildiğini aktardığını belirten Karakaş, sevk sırasında oğlunun ve arkadaşlarının çıplak aramaya maruz kaldığını söyledi. Karakaş, “Oğlum ve arkadaşları çıplak aramayı kabul etmedikleri için onları tek kişilik hücrelere koymuşlar ve darp etmişler” diye belirtti.

Kemerle boynunu sıktılar

Karakaş, oğlunun beraber sevk edilen tutukluları birbirlerinden ayırdıklarını belirterek, “Oğlumun kemerini çıkarıp boynuna bağlamışlar. Onu boğmaya çalışmışlar. 2 dakika kemer boynunda kalmış. Zor nefes almış. Elbiselerini de vermemişler. Eşyalarını istediklerinde ‘nerede olduğunu bilmiyoruz’ demişler” diye belirtti. 

Kulak zarı patladı

Karakaş, oğlunun sevk sırasında maruz kaldığı ihlalleri şöyle anlattı: “Sürgün sırasında asker ve gardiyanlar işkence yapmış. Kulak zarı patlamış ve kulakları kanamış. Oğlum gardiyanlara seslenmiş ama onu hastaneye götürmemişler. Sabaha kadar kulakları kanamış. Daha sonra ısrarı üzerine hastaneye götürmüşler. Oğlum darp raporu almış.”

Anne Karakaş, “Artık yeter, ellerini çocuklarımızın üzerinden çeksinler” diyerek, yaşananlara tepki gösterdi.

Sürgün sıradında işkenceye uğrayan tutsağın kalak zarı patladı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin