Suruç katliamı 71. ayında

featured
service

Haber Merkezi: Suruç katliamının üzerinden 71 ay geçti. Yakıp yıkılan bir kenti inşa etmek için çıktıkları yolda, Amara Kültür Merkezi’nde katledilen 33 düş yolcusunun ardından adalet mücadelesine devam eden Suruç Aileleri İnisiyatifi, Kadıköy’deki Halitağa Caddesi’nde Suruç şehitlerini andı.

EYLEM ÖNCESİ HALİTAĞA’YA POLİS ABLUKASI
Eyleme saatler kala Kadıköy Halitağa Caddesi’ne polis yığınak yaptı. Sokak başları ve cadde karşılıklı kurulan polis barikatlarıyla ablukaya alındı.

GENÇLİK ÖRGÜTLERİ POLİS BARİKATINI AŞTI
Eylem öncesi Gençlik Örgütleri gazeteci Nuh Köklü anısına yapılan heykel önünde bir araya geldi. Burada eylem alanına “Suruç için adalet herkes için adalet” sloganlarıyla yürüyen Gençlik Örgütleri’nin önüne polis barikat kurdu. Gençler, aylardır Suruç için adalet mücadelesi yürüttüklerini bu barikatın kendilerine değil katliamın faillerine kurulması gerektiğini kaydetti. Faşist saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ı da anan Gençlik Örgütleri, “Katliamların failleri sizsiniz” diyerek barikatı aştı ve yürüyüşe devam etti.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü’nün de katıldığı eylemde, “Kalplerimiz adalet için atsın” yazılı pankartı açıldı ve Suruç şehitlerinin fotoğrafları taşındı.

‘BU OKUL SENİ UNUTMAYACAK ECE…’
Suruç şehidi Ece Dinç’in mezun olduğu Kadıköy Anadolu Lisesi’nden arkadaşları da Ece’nin fotoğraflarıyla alana geldi. Ece’nin arkadaşları, “Bu okul seni unutmayacak” dedi.

‘DENİZ’İ KATLEDENLER, SURUÇ VE ANKARA KATLİAMLARINI YAPANLARLA AYNIDIR’
HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik faşist saldırıda Onur Gencer’in katlettiği Deniz Poyraz’ın anıldığı eylemde, Deniz’i katleden ve bu katliamı planlayıp katili oraya gönderenlerin Suruç ve Ankara katliamlarını planlayanların aynı olduğu kaydedildi. Suriye kamplarında eğitilip Türkiye’ye katliam yapması için gönderdiği kaç kişinin olduğunun bilinmediğine dikkat çekilen eylemde, bu kişilerin tespit edilmesi için Diyarbakır, Suruç ve Ankara katliam davalarının işaret ettiği bağlantıların tekrar araştırılması ve yapılması planlanan başka katliamların önüne geçilebileceği vurgulandı.

TDİ: TUTSAKLAR ÖZGÜRLEŞENE DEK SLOGANLARINI BİZ YÜKSELTECEĞİZ
Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) adına konuşan Mercan Doğan, katliamın 6. yılında failler yargılanmazken çok sayıda kişinin tutsak düştüğünü belirtti. Doğan, “Katillerden, onları koruyanlardan, onları aklayanlardan; arkadaşlarımızı, dostlarımızın, ailelerimizi tutsak alanlardan hesabı birlikte soracağız. O tutsaklar özgürleşene dek hiçbirimizin özgür olamayacağının farkındayız. O tutsaklar özgürleşene dek, onlarla bu sokakta attığımız sloganları daha yüksek atmamız gerekecek” dedi ve “Suruç’un hesabı sorulacak” sloganını attı. Doğan’a hep bir ağızdan eşlik edildi.

GENÇLİK ÖRGÜTLERİ: HESABI BİRLEŞİK MÜCADELEYLE SORACAĞIZ
Gençlik Örgütleri adına söz alan Kevser Turan, katliamın yıl dönümüne kadar bir ay boyunca her gün eylem ve etkinliklerle sokakta olacakları duyurdu. Suruç yaralısı Uğur Ok ve Okan Danacı düş yolcularıyla beraber Kobanê’ye doğru yola çıktıkları ve Suruç için adalet mücadelesi verdikleri gerekçesiyle tutsak olduklarını dile getirdi ve mahkemelerine katılım çağrısı yaptı. Kevser ayrıcı İzmir’de faşist saldırı sonucu katledilen Deniz Poyraz’ın katilinin Suruç katliamının failleriyle aynı olduğunu dile getirdi ve hesabı birleşik mücadeleyle soracaklarını vurguladı.

‘YARGI ADALET İÇİN MÜCADELE EDENLERE KARŞI’
Basın metnini okuyan Suruç tanığı Ümmühan Özdemir, çete lideri Sedat Peker’in itiraflarıyla ortaya saçılan devlet-mafya-siyaset ilişkilerine işaret etti. Onca iddiaya rağmen yargının harekete geçmediğini söyleyen Özdemir, “Bu kadar ciddi iddialar karşısında harekete geçmeyen yargı söz konusu adalet için mücadele edenler olduğu zaman bir an bile duraksamıyor, haklarındaki iddiaların gerçekliğine bakmadan alelacele tutuklama kararı veriyor” dedi.

OK VE DANACI DAVASINA ÇAĞRI
Suruç yaralısı Uğur Ok ve SGDF MYK üyesi Okan Danacı hakkındaki asılsız iddialarla hukuksuz biçimde tutukluluklarının devam edildiğini ifade eden Özdemir, bugüne kadar Suruç için adalet mücadelesinde hep en önde olan Ok ve Danacı için adalet istediklerinin altını çizdi. Okan Danacı’nın duruşmasının 25 Haziran Cuma günü Ankara’da, Uğur Ok’un duruşmasının ise 2 Temmuz Cuma günü Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görüleceğini belirten Özdemir, kamuoyuna mahkemeye katılım ve dayanışma çağrısı yaptı.

‘BİZ BİTTİ DEMEDEN SURUÇ DAVASI BİTMEYECEK’
Danacı ve Ok’un davalarındaki hukuksuzluğun Suruç katliamı davasında da devam ettiğini hatırlatan Özdemir, “Davanın 27 Mayıs günü görülen duruşmasında dosyanın tek tutuklu sanığı Yakup Şahin için 34 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istenirken bu katliamda Yakup Şahin’e kimlerin yardım ettiği araştırılmamış, katliama giden süreçte kimlerin parmağı olduğu tespit edilmemiştir. Ailelerimizin ve avukatlarımızın talepleri her duruşmada reddedilmiştir. Mahkeme heyeti diğer dava dosyalarında olduğu gibi Suruç katliamı davasında da bir kişiye ceza vererek dosyayı kapatmaya çalışıyor. Biz katliamın arka planı aydınlatılmadan bu davanın bitirilmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

‘SURUÇ’UN 6. YILINDA EYLEMDEYİZ’
Önümüzdeki ay Suruç katliamının 6. yıl dönümü olduğunu söyleyen Özdemir, şöyle devam etti: “Biz her yıl olduğu gibi bu yılda 33 düş yolcumuzun mezar başlarında ve düzenlenecek etkinliklerle Suruç katliamında yitirdiklerimizi anacağız. Önümüzdeki bir ay boyunca yapacağımız eylem ve etkinliklerle Suruç için adalet herkes için adalet demeye devam edeceğiz.”

33’LER YAŞIYOR
Açıklamanın ardından Suruç şehitleri anısına bir süre sessiz oturma eylemi yapıldı. 33 düş yolcusunun isimlerinin tek tek sayıldığı eylemde hep bir ağızdan “Yaşıyor” denildi. Suruç katliamının 71. ay oturması; “Unutmak yok, affetmek yok”, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek”, “Suruç için adalet herkes için adalet” sloganlarıyla sona erdi.

Suruç katliamı 71. ayında

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin