1. Haberler
  2. KITALARDAN
  3. T.C İşgal ettiği Bölgelerde Kültürel Soykırıma Devam Ediyor

T.C İşgal ettiği Bölgelerde Kültürel Soykırıma Devam Ediyor

featured
service

Türk devleti ve çeteleri, başta Efrîn ve İdlib kırsalı olmak üzere işgal ettiği bölgelerin demografik yapısının değiştirilmesi kapsamında tarihi yerleri yıkmaya devam ediyor.

Türk devleti ve çeteleri, başta Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî olmak üzere işgal ettiği bölgelerde kültürel soykırım ve demografik değişim suçlarını işlemeye devam ediyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türk devleti çetelerinin Bilbil ilçesine bağlı Şêxurzê köyündeki Bîr Tepesi’ni (Girê Bîr) 3 yıldır kazdığını ve bunun sonucunda tepenin yerle bir olduğunu duyurdu. SOHR, çetelerin işgal altındaki bölgelerde tarihi eserleri yağmalamak için zeytin ağaçlarını kestiğini de kaydetti.

El Hamza Tugayı’na bağlı Ebû Ezab El-Necar adlı çetenin de aynı kapsamda Bab kırsalındaki Kriêzat bölgesine bağlı olan Zurqa köyünde çadır kurup, kazı çalışmaları başlattığı kaydedildi.

Efrîn Kantonu Tarihi Eserler Ofisi, Türk devletinin Efrîn’i işgal ettiğinden bu yana 130 tepe ve tarihi yeri talan ettiğini belirtti. Eyn Dara, Girê Erendê ve Şera ilçesine bağlı Qestel Cindo köyündeki Şêx Hemîd de çetelerin yağmaladığı tarihi yerler arasında.

Türk devleti işgal ettiği bölgelerin demografik yapısını değiştirmek, tarihi güzelliklerini ve kimliğini yok etmek için bu tür suçları işlemeye devam ediyor.

Kaynak:HawarNews

T.C İşgal ettiği Bölgelerde Kültürel Soykırıma Devam Ediyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin