Tahir Elçi katledildiği yerde anıldı

featured
service

Haber Merkezi: 28 Kasım 2015 tarihinde katledilen Diyarbakır Barosu’nun eski Başkanı Tahir Elçi, katledildiği yerde anıldı.

Diyarbakır Adliyesi önünde toplanan kitle, buradan Kürtçe “Em te ji bîr nakın”, Türkçe “Seni unutmayacağız” pankartıyla Elçi’nin katledildiği Sur ilçesi Dört Ayaklı Minare’ye yürüdü. Anmaya Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı yöneticileri, Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren ve yönetim kurulu üyeleri, Kürdistan illeri baro başkanları, Türkiye Barolar Birliği’nin (TTB) yanı sıra, batı illerinden baro başkanları ile avukatlar katıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP Amed Milletvekili İmam Taşçıer, Amed İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy ile çok sayıda kişi de anmada yer aldı.

Yürüyüşte,  “Hepimiz Tahir Elçi’yiz”, “Tahir Elçi Nemir e”, “Biz bu kurşun sesini nerde olsa tanırız” ve “Tahir Elçi cinayeti faili meçhul kalmayacak”, dövizleri taşıyan kitle, sık sık “Şehîd namirin” ve “Tahir Elçi ölümsüzdür” sloganları atıldı. Kitle, Dört Ayaklı Minare önüne geldiğinde de Ahmet Kaya’nın seslendirdiği “Diyarbakır Türküsü” ve Tahir Elçi’nin katledildiği gün, “Bu tarihi bölgede; birçok medeniyete beşiklik etmiş, ev sahipliği yapmış bu kadim bölgede; insanlığın bu ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun, diyoruz” şeklindeki konuşması dinletildi.

Elçi’nin anısına saygı duruşunun ardından konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, şunları söyledi:

“Diyarbakır Barosu başkanı Av. Tahir Elçi, tam 7 yıl önce bulunduğumuz bu yerde, bu kadim kentin tarihi ve kültürel mirasını korumak; savaşa, operasyona ve çatışmaya karşı barışın sesini yükseltmek istediği esnada aramızdan alındı. Değerli bir hukukçu ve insan hakları savunucusunun aramızdan alındığı 28 Kasım 2015 tarihi, aynı zamanda Türkiye’de yeni bir karanlık dönemin başlangıç tarihi olmuştur. Bu tarihi alanda başlayan çatışmalar o günden sonra yıkıcılığı artarak devam etmiş, insan hakları ihlallerinde dramatik bir yükseliş görülmüş, temel hak ve özgürlükler askıya alınmış, on binlerce insan yerlerinden ayrılmak zorunda bırakılmış, ülkenin en önemli ve can yakıcı meselesi olan Kürt meselesinde yeniden güvenlikçi politikalara dönülmüştür. Karanlık bir dönemin başlangıcı olan bu cinayetin üzerinden 7 yıl geçmiş olmasına rağmen failler hala tespit edilememiş veya cezalandırılmamıştır.”

Eren’den sonra Türkan Elçi eşi için kaleme aldığı yazıyı okudu.

Konuşmaların ardından kitle, Tahir Elçi’nin katledildiği yere karanfil bıraktı. Anma programı saat 14.30’da Elçi’nin Yeniköy Mezarlığı’ndaki kabri başında sona erecek.

Tahir Elçi katledildiği yerde anıldı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin