Tarım Orkam-Sen: “ Hukuksuz ihraç edilen arkadaşlarımız derhal işe iade edilsin”

featured
service

Haber Merkezi: Tarım Orkam-Sen üyelerinin işe geri alınması için açıklama yaptı. Açıklamada “Anayasayı uygulamayarak kendi ihtiyaçları çerçevesinde yasa oluşturan iktidar; kimsenin kendini devlet gibi düşünmek, devlet gibi ifade etmek ve devlet gibi davranmaktan alıkoyamadığı bir anlayışı tüm topluma dayatan bir rejim inşa etmeye çalışmaktadır” denilerek haksız ve hukuksuz ihraç edilen arkadaşlarının derhal göreve iade edilmesi çağrısı yapıldı.

Kamu Emekçileri Sendikası’na (KESK) bağlı Tarım Orkam-Sen üyelerinin işe geri alınması için açıklama yaptı. Açıklamada şunlar söylendi:

“TÜİK’e göre Ocak ayı enflasyonu yüzde 11,10 bağımsız iktisatçılar ENAG‘a göre yüzde 15,52 arttı. Son 12 yılın enflasyonu TÜİK‘e göre yüzde 48,69, ENAG’a göre yüzde 114,87 oldu. Güvenlikçi politikalar dolayısıyla ülkedeki enflasyon sürekli artış göstermektedir. İktidar bir yandan milliyetçi, güvenlikçi ve dinin siyasallaştırılmış politikalarla milliyetçi tabanın rıza kültürünü güçlendirme çabası içerisindeyken diğer yandan da neoliberal politikalarla güvencesiz ve işsizlik oranını artırarak örgütsüz bir toplumda kendi yönetim anlayışını kurmaya çalışmaktadır. Son tahlilde; bu politikaların iflas ettiği ve ülkenin yönetilemez bir hal aldığını görmekteyiz. Ekonomik kriz toplumun bütün hücrelerinde hissedilirken, uydurma sebeplerle ihraç edilmiş olan konfederasyonumuz üyesi emekçilerin dosyaları komisyon tarafından ısrarla bekletilmekte ve iade edilmelerini engellemek amacıyla uydurma davalarla süreç uzatılarak 35. Madde ile ihraçlara yeni arkadaşlarımız eklenmektedir.”

“Onarılamaz ve telafisi olmayan bu baskıcı politikaların son bulması için sendikamız Tarım Orkam-Sen mücadelesini sürdürecek”

Açıklamada “Anayasayı uygulamayarak kendi ihtiyaçları çerçevesinde yasa oluşturan iktidar; kimsenin kendini devlet gibi düşünmek, devlet gibi ifade etmek ve devlet gibi davranmaktan alıkoyamadığı bir anlayışı tüm topluma dayatan bir rejim inşa etmeye çalışmaktadır” denilerek şunlar söylendi:

Uzun yıllar sendikamızın Genel Merkez ve Şube Yöneticiliğini yapan arkadaşlarımız emeği kutsallaştıran bilinçli duruşları ile ülkede yaşanan haksız hukuksuz uygulamalara karşı, gerek yerelde gerekse ulusal basında çokça açıklamalar yapmış ve katılım sağlamışlardır. Dolayısıyla arkadaşlarımızın hem yerelde hem de ülkenin her yerinde tanınmaları bu pratiklerinin doğal sonucudur. Gizli tanık beyanları ile haklarında açılmış ve uzun zamandır sonuçlanmayan davalar; anayasaya göre masumiyet karinesi ilkesine aykırı karar mekanizmalarının oluşturulması, yurttaşlık ve anayasal hakların gaspı anlamına gelir. İşte halktan kopuk, halkı hiçe sayan, yurttaşı ve doğayı yok eden böyle bir anlayışla yönetilmektedir ülke.

KHK ile ihraç edilen arkadaşlarımız yıllara yayılmış bir belirsizlikle toplum içerisinde terörize edilirken, yine iktidarın hukuksuz birimi olan OHAL Komisyonu tarafından onlarcası “pardon” denilerek görevlerine iade edilirken, ihraç edilerek toplum içerisinde hem itibar hem de emekle olan ilişkiye verilen zarar karşısında bir özür açıklaması yapma ihtiyacı bile duyulmaması, toplumu kendi hukuksuz politikalarına alıştırma ve baskıcı anlayışın sürekliliği ve keyfiyetinin topluma kabul ettirilmesi anlayışının bir göstergesidir. Bu anlayışını sürekli kılmak için bugüne kadar ki anti-demokratik, hukuku hiçe sayan uygulamalarını hesap vermeyeceğini düşünerek sürdüren iktidar son olarak Şanlıurfa Şubemizden Ziraat mühendisi Özkan Yorgun ve Diyarbakır Şubemizden veteriner hekim Barış Kaya arkadaşlarımızı 35. Madde ihraç ederek hukuksuzluklarına devam etmektedir. Onarılamaz ve telafisi olmayan bu baskıcı politikaların son bulması için sendikamız Tarım Orkam-Sen mücadelesini sürdürecek ve tek bir ihraç arkadaşımız kalmayana kadar toplumun esas ihtiyacı olan barışı, demokrasiyi ve varoluş sebebimiz olan mücadele arkadaşlarımızla dayanışmayı büyütmeye devam edecektir.”

“İktidarı bu politikalarına son vermeye, haksız ve hukuksuz ihraç edilen arkadaşlarımızı derhal göreve iade etmeye çağırıyoruz”

Açıklamanın sonunda ihraç edilenlerin derhal göreve iade edilmesi çağrısı yapıldı:

“OHAL ve KHK’lerin kamu emekçilerini örgütsüzleştirme, var olan örgütlülüğü dağıtma, tüm toplumu bastırma, örgütsüz kılmanın aracı olarak kullanılması politikaları ile iktidar kendi varlığını süreklileştirmeyi hedeflerken; Anayasayı askıya alarak da, hukuksuzluğu artıran, emek alanında güvencesizliği dayatan ve toplumsal barışı bozan politikalarını hız kesmeden devam ettirmektedir. İktidarı bu politikalarına son vermeye, haksız ve hukuksuz ihraç edilen arkadaşlarımızı derhal göreve iade etmeye çağırıyoruz.”

Sendika.Org

Tarım Orkam-Sen: “ Hukuksuz ihraç edilen arkadaşlarımız derhal işe iade edilsin”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin