TDİ’nin ATK önünde yapmak istediği açıklamaya polis saldırdı

featured
service

Haber Merkezi: Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi’nin hasta tutsakların serbest bırakılması amacıyla 20 Ocak’ta başlattığı kampanya çerçevesinde bugün ATK önünde yapacağı oturma eylemine polis saldırdı. 

Her perşembe günü Yenibosna’da bulunan Adli Tıp Kurumu (ATK) önünde devam edecek olan nöbetin Bahçelievler Kaymakamlığı tarafından yasaklandığı bildirildi. ATK’nun bulunduğu sokak polisler tarafından zırhlı araçlarla ablukaya alındı. Polis yasaklamayı gerekçe göstererek ailelerin açıklama yapmasına izin vermedi. Polis saldırısı sonrası ailelerden 17 kişi darp edilerek gözaltına alındı.

Açıklaya destek veren HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, “Çocuklarımız cezaevlerinde öldürülüyor bunu durdurun” demek için ailelerin özel olarak ATK’yı seçtiğini çünkü ölüme yaklaşan, tedavisi mümkün olayan tutsaklar için dahi ATK’nın “hapishanede kalabilir” raporu verdiğini hatırlatan Gülüm, “ATK aslında idam kararı veren yerlerden biridir. Bir tıp kurumu olmaktan çıkmıştır. Cezaevleri bir katliam evlerine dönüştü; ATK, siyasi iktidar, kendine bağımsız diyen ama doğrudan iktidara bağımlı mahkemeler nedeniyle” dedi. 

Tutsakların, “Bizim hakkımızda intihar etti haberi gelirse ikna olmayın, biz asla intihar etmeyeceğiz, bilin ki ölmüşsek cezaevinde ki bir cinayettir” haberi yolladıklarının altını çizen Gülüm, “Böyle bir durumdayken, insanlar çocukları için feryat ederken, bir açıklama yapmamız dahi iktidar tarafından yasaklanıyor. Hukuka uygun değil. Burada bir basın açıklaması yapılması neyi engelliyor. Hangi hakkı engelliyor. Arkadaşlarımız, ‘hasta mahpuslar ölmesin’ dedikleri gözaltına alındı. Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın. Gözaltına alınması gereken birileri varsa suç işleyen ATK görevleri suç işleyen cezaevi kurumu suç işleyen yargı kurumu görevlileri ve talimatı veren iktidardır” diye konuştu. 

Gözaltına alınan aileler:

Hıdır Sabur 

Ertan Çıta

Hüseyin İldan

Elvan Özerli

Mercan Doğan

Mürüvet Küçük

Toğay Okay

Nurgül Uci

Burcugül Çubuk

Muhammet Hizmetçi

Ekin Aktaş

Yeşim Tükel

TDİ’nin ATK önünde yapmak istediği açıklamaya polis saldırdı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin