1. Haberler
  2. KÜRDİSTAN
  3. Tedavisi engellenen Tatlı’ya ajanlık dayatması

Tedavisi engellenen Tatlı’ya ajanlık dayatması

featured
service

Haber Merkezi: Yaraları iyileşmeden hapishaneye konulan ve aylardır tedavisi yapılmayan Gülgeş Tatlı, çıplak arama ve ajanlaştırma dayatmasına maruz kalırken, tek başına kaldığı hücrede  günde 3 kez ayakta sayım dayatılıyor.

Hakkari’nin Meydandere bölgesinde 26 Temmuz’da çıkan çatışmada yaralanan YJA-STAR’lı Gülgeş Tatlı 10 günlük gözaltı süresi sonrası tutuklanarak Hakkari Hapishanesine gönderildi. Çatışma esnasında sol kol, kalça ve gözünden yaralanan Tatlı, ağır yaralı haliyle 3 kez farklı hapishanelere sürgün edildi. Sürgün edildiği hapishanelerde gardiyan, asker ve istihbaratçıların saldırısı ve tehditleri ile karşı karşıya kalan Tatlı’ya defalarca kez ajanlık dayatıldığı belirtildi. Tek kişilik hücrede tutulmasına rağmen günde 3 kez ayakta sayım dayatıldığı ifade edilen Tatlı’ya kitap, kalem ve mektup verilmiyor. 

DURUMU İYİ DEĞİL 

Batman M Tipi Kapalı Hapishanesi’nde kalan kızının yaşadığı sorunlara ilişkin konuşan anne Fatma Tatlı, bu hafta telefon görüşmesi gerçekleştirmediği kızı için cezaevi yönetimini aradıklarını belirtti. Fatma Tatlı, hapishane yönetiminin kendilerine “Kızınız telefona çıkmak istemiyor” dediğini ifade etti. Aile kızlarından haber alamaması üzerine avukatların 22 Kasım’da Tatlı’nın görüşüne gittiği belirtildi. Tatlı, “İstihbaratçılar sürekli kızımın yanına gittiği için avukat görüşe gittiğinde avukatlara güvenmemiş. Avukatlarla konuşmamış. Telefona çıkmaması durumu da yalandır. Avukatların aktardığına göre durumu iyi değilmiş. Yemeğine ilaç atılmasından korkuyormuş. Sürekli uyumak istiyormuş. Bu nasıl bir vahşettir. Kızıma yapılanlar artık son bulsun” dedi.

Kendisinin de 23 Kasım’da hapishaneye gittiğini ve kızıyla kapalı görüşte görüşmek istediğini belirten Tatlı, hapishane yönetimi “kızınız görüşmek istemiyor” diye cevap verdiğini söyledi. Tatlı, 3 haftadır kızı ile görüşemediğini belirtti. 

TEDAVİ EDİLMİYOR

Yapılan onca başvuruya rağmen kızının tedavisinin yapılmadığını kaydeden Tatlı, “Yakalandığından kolunda ve kalçasında yaralar vardı. Tek başına kaldığı hücrede tedavisini ve bütün ihtiyaçlarını o haliyle kendisi yapıyordu. Hakkari Cezaevi’nden Van Cezaevi’ne kalçasından yaralı olduğu halde saatlerce ring aracında elleri kelepçeli yarasının üzerinde oturtularak gönderildi. Kızım şu an sol kolunu hiç kullanamıyor. Gözünde görme bozukluğu var. Tedavi edilmezse daha da kötü olabilir. Kalçasında yaraları devam ediyor” diye konuştu.

ÇIPLAK ARAMA

Hakkari ve Van hapishanelerinden sonra evlerine 1 kilometre uzaklıkta bulunan Batman M Tipi Kapalı Hapishanesi’ne getirilen kızının çok ağır hak ihlallerine maruz kaldığını kaydeden Tatlı, kızının Batman Hapishanesi’nde çıplak aramaya zorlandığını söyledi. Kızının tek başına kaldığı odaya sürekli erkek gardiyanlar tarafından baskın düzenlendiğini hatırlatan Tatlı, “Tek başına olmasına rağmen ayakta sayıma zorlanıyor. Özel eşyalarına dokunuyorlar. Kitaplarını alıp saatine kadar bütün eşyalara el koydular. Doktora götürüldüğünde tedavi edilmeden cezaevine getirildi. Cezaevine geldiğinde ise tüm eşyaları çalındı. Herhangi bir karar olmadan alıp götürmeleri çalmadır. Bu hırsızlıktır. Eşyalarını geri verilmesini istiyoruz” dedi.

HUKUKA AYKIRI

Batman Hapishanesi’nde de istihbaratçılar ve gardiyanlar tarafından kızının tehdit edildiğini dile getiren Tatlı, “Kızım bize, içeride tanımadığı ama kendilerini Hakkari’den gelen istihbaratçılar olarak tanıtan kişiler tarafından ajanlığa zorlandığını ve tehdit edildiğini anlattı. Bu kişiler kızımı içerde sürekli ziyaret ediyor. Bundan cezaevi yönetiminin haberi olamaması mümkün değil. Hukuka aykırı bir durumdur. Yasak olmasına rağmen istihbaratçılar gidip kızımı sorgulamaya ondan bilgi almaya çalışıyorlar” dedi. 

KARDEŞİYLE TEHDİT ETTİLER

Kızının tüm saldırılara karşın geri adım atmadığını kaydeden Tatlı, “Yakalandığı günden beri kendisine yapılmayan şey kalmadı. Ancak hiçbir zaman geri adım atmadı. Kendisine ajanlık dayatmasında bulunan istihbaratçılar 14 yaşında olan kız kardeşi ile tehdit ettiler. Ona ‘kız kardeşinle uğraşırız. Yakışıklı oğlum var’ demişler. Kızım bize ‘Kız kardeşimi tek başına okula göndermeyin’ diye tembihledi. Bunların her şeyi yapabileceğini söyledi” şeklinde konuştu. (MA)

Tedavisi engellenen Tatlı’ya ajanlık dayatması

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin