1. Haberler
  2. GÜNDEM
  3. Tehditler ve yaşam için bir çağrı

Tehditler ve yaşam için bir çağrı

featured
service

Meksika’da salgın ve tarihteki en büyük federal ve yerel seçimler yılın en azından ilk altı ayı için büyük sorunlar olsa da, kaçınılmaz başka gerçekler de var: gölgelerin, tehlikelerin daha derin ve daha uzun süreli gerçeklikleri, sadece işimiz için değil, her şeyden önce yaşam için. Hepsinin kökleri gerçekten var olan kapitalizme dayanıyor.

Noam Chomsky ve Hintli aktivist Vijay Prashad https://www.alainet.org/es/articulo/210439 sağlam bir metinde, yüzleşmemiz gereken Dünya üzerindeki yaşama yönelik üç büyük tehdit olarak gördüklerini aynı sayfalarda ifşa ediyor 2021’de: nükleer savaş, iklim felaketi ve sosyal çöküş nedeniyle yok olma. Sadece hatırlamak değil, aynı zamanda ülkemizde nasıl güncellendiği (harekete geçtiği), genişletildiği ve günlük uygulamalarımıza hangi zorlukları ortaya çıkardığı üzerine düşünmek önemlidir.

Gezegenimizdeki bazı güçlerin sahip olduğu muazzam nükleer imha kapasitesi unutulmuş olsa da herkes bilir; Kitle imha silahlarının% 90’ı Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’nın elinde. Meksika, silahsızlanmanın ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesinin tarihsel bir destekçisi olmuştur. Meksika diplomasisi bu pozisyonları yeniden doğrulamalı ve yurttaşlardan bilgi yaymalı, bu büyük tehlike hakkında farkındalık yaratmalı, yetkililerimiz ve çok taraflı kuruluşlarımıza bu konuyla ilgili yeni anlaşmaları yeniden inşa etmeleri veya üzerinde anlaşmaları için lobi yapmalıyız. Bu konuda yapabileceğimiz pek bir şey yok.

İklim felaketi bu ülkeye çoktan ulaştı. Geçen yıl, Kuzeybatı’daki şiddetli kuraklığın ve Güneydoğu’daki yıkıcı sellerin korkunç bir zıtlığı vardı. Zararları, bu arada, kısmen tüm toplulukların tahribatından kaynaklanan pandeminin ürettiği zararları ağırlaştırdı. Meksika, büyük bir sera gazı üreticisi olmasa da, vatandaşların yetkililerden temiz enerjiyi teşvik etmek, açık ocak madenciliğini durdurmak, Tren gibi projeleri yeniden gözden geçirmek ve topluluklarla tartışmak için somut taahhütler talep etme zamanı gelmiştir. Maya, organize suçlar ve aynı derecede suçlu işadamları tarafından yürütülen ormanların acımasızca kesilmesine kesin bir son vermek. Bu, tüketme, taşıma, eğlenme şeklindeki kaçınılmaz değişikliklere ek olarak.

Sosyal çöküş, neoliberal rejimlerin doğrudan bir sonucudur. Devletler sorumluluklarından vazgeçiyor, hayatın istikrarsızlığına yol açan bireylerin ve toplulukların temel haklarını, her geçen gün milyonlarca insana “tek kullanımlık” kategorisini artırarak piyasanın ellerine bırakıyorlardı. . Dünya Bankası’na göre, yalnızca salgının ilk yılında gezegendeki yoksulların sayısı 100 milyon arttı.

Sosyal çöküş burada bitmiyor. Meksika’daki kişisel ve toplumsal kapasitelerin yok edilmesi anlamına geliyordu. İki önemli işlevi kapsayan bilginin, uygulamaların, organizasyon biçimlerinin ve bir arada yaşamanın ortadan kaldırılması: bakım sağlama ve sosyal dokuyu birleştirme. Annelerin fazla çalışması, çocuk ve genç bakımı için alan ve programların eksikliği, insan inşa etme, yaşam için eğitim sürecine bir anlam kattı. Bu sevgi dolu koruma, değerler, bağımlılıklar ve şiddet boşluğunda çoğalıyor. Sarılmanın yokluğunda mermiler.

Sosyal çöküş kesinlikle temel sağlık, gıda, eğitim, barınma, sosyal güvenlik haklarına erişim değildir. Aynı zamanda toksik maçoluk, bireyci, hedonistik, rekabetçi, ayrımcı, materyalist kültürlerin çoğalmasıdır. Toplumsal ilişkilerin bozulması, barışçıl bir şekilde çözülemeyen çatışmaların aşırı yüklenmesi. Sosyal aşırı ısınma.

Bu üç tehdit ve bunlarla daha fazla bağlantılı diğerleriyle ilişkili belirsizlikle karşı karşıya kaldığında , düşünceli , fikir birliğine dayalı, çeşitli ve ütopik bir eylem önerisi var : EZLN ve düzinelerce başka tarafından bu yılın başlarında yayınlanan Yaşam Bildirgesi (1) . dünya çapındaki kuruluşlar. Her biri kendi topraklarında olan, özgürlük farkını koruyan, ancak büyük bir çabayla birleşen Navajo’lardan bilmeye, paylaşmaya, iletişim kurmaya ve tartışmaya bir çağrıdır : yaşam mücadelesi.

Görünüşe göre Meksika’daki bazı toplumsal hareketler, ilerici bir hükümetin gelişiyle şoka girmiş durumda. Ancak Lacandon Ormanı’nın çağrısı, bu şaşkınlıktan kurtulma ve direnişi yeniden düzenleme ve yeniden düzenleme , dünyanın acılarını kendimize ait hale getirme, bizi birleştiren ve bizi bu büyük canlı topluluğunun bir parçası yapan nedenleri ele alma fırsatıdır. Bildirgeyi imzalayarak katılalım, ama hepsinden önemlisi, kapitalizme karşı ve yaşam lehine mücadelemizden bahseden değişimler, diyaloglar organize etmek.

Belirsizlik, çoğu kişi için, başlayan yılın işaretidir. Bu büyük çağrıya katılmak onu bastırmayacaktır, ama en azından yaşamla ölümün, medeniyetin ve barbarlığın, ışık ve gölgelerin kesiştiği olaylara, bizden taleplere cevap vereceğimize dair kesinlik verecektir.

Not

(1)

http://enlacezapatista.ezln.org.mx/2021/01/01/primera-parte-una-declaracion-por-la-vida/https://www.alainet.org
Tehditler ve yaşam için bir çağrı
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin