TEHİS’den kuryelerin işçiliğe bağlı hakları için dava: “Esnaf-kuryeler işçidir”

featured
service

TEHİS, hizmet sözleşmeleri ile işçi olmanın getirdiği haklardan yararlanamayan esnaf-kuryeler için dava açtı: “Kuryeler yapılan işin tüm risklerini alıyor, fakat hiçbir güvenceden faydalanamıyorlar”

TEHİS’den kuryelerin işçiliğe bağlı hakları için dava: “Esnaf-kuryeler işçidir”

Tredyol, Getir, Yemeksepeti, HepsiBurada gibi çok sayıda şirketin “kendi işinin patronu ol” diyerek pazarladığı esnaf-kurye modeli ile çalışan kuryeler, işçi olmanın getirdiği haklardan yararlanamadığı gibi yaptıkları için tüm risklerini de kendileri üstleniyor.

Kurye direnişlerinin öncülerinden olan Turizm, Eğlence ve Hizmet İşçileri Sendikası (TEHİS) esnaf kuryelerin işçi haklarından yararlanması için “Esnaf kuryeler işçidir” diyerek dava açtı.

Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yapan sendika avukatı Ezgi Kaya esnaf kurleyerin işçi sayılması için çok sayıda ülkede düzenlemeler yapıldığını, Türkiye’de de işçi sayılmaları gerektiğini belirterek şunları söyledi:

Dünyanın başka bir çok ülkesinde çalışanların haklarını kısıtlamaya yönelik, yaptıkları için tüm sorumluluklarını çalışana yüklemeyi amaçlayan çalışma biçimleri gelişiyor. Pandemi ile birlikte bunun en görünür hali esnaf kurye modeli oldu. Esnaf kuryeler kendi adlarına, kendi araçları ile birlikte bir şahış şirketi kurarak, bu işi üstlenerek, daha büyük çaplı şirketler ile bir sözleşme imzalıyorlar. Bu büyük şirketler bu şekli, kendi işinin patronu ol diyerek pazarlıyor ancak durum böyle değil. Burada bağımlı olduğunu düşündüğümüz bir ilişki var. Büyük şirketler kuryeleri denetliyor, gözetliyor, şirketin tüm sorumluluklarını kuryeler yerine getiriyor, ayrıca yapılan tüm işin risklerini de kuryeler alıyor. Buna rağmen hiç bir güvenceden de yararlanamıyorlar. Biz aslında esnaf kuryelerin işçi olduğunu, bu şirkete bağlı çalışan kabul edilmeleri gerektiğini düşünüyoruz. İş güvencesi, sigorta ve işçiliğe bağlı diğer sosyal haklardan yoksun kaldıkları için bu şirketlerde bu maliyetlerden kurtulmuş oluyorlar. Bu konuda Türkiye dışında, Avrupa’da bu biçimde çalışan kişilerin işçi sayılması için emsal kararlar alındı. Avrupa Komisyonu bu konuya dair taslak olarak bazı kriterler hazırladı. Bu kriterlere ve alınan kararlara göre çeşitli ülkelerde düzenlemeler yapıldı. Türkiye’de de esnaf kuryelerin esnaf sayılması gerektiğini düşünüyoruz, “Esnaf kuryeler işçidir” diyoruz. Davanın da kazanımla sonuçlanacağını düşünüyoruz.

Kaynak:sendika.org

TEHİS’den kuryelerin işçiliğe bağlı hakları için dava: “Esnaf-kuryeler işçidir”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin