1. Haberler
  2. BİLİM-TEKNOLOJİ
  3. Tekelci kapitalizmin şımarık çocuğu Elon Musk insanlığın kurtarıcısı değil sistemin hırslı bir dişlisidir

Tekelci kapitalizmin şımarık çocuğu Elon Musk insanlığın kurtarıcısı değil sistemin hırslı bir dişlisidir

featured
service

Twitter’ı satın almak için 46,5 milyar dolarlık finansman sağladığını açıkladı. Musk’ın 21 milyar doları öz kaynak olmak üzere 33,5 milyar dolarlık kaynak ayırmayı taahhüt ettiği belirtilen bildirimde, Morgan Stanley dahil birçok bankanın 13 milyar dolarlık kredi sağlamayı kabul ettiği aktarıldı. 

Yılın ilk çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı. Verilere göre şirketin kârı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %255 artarak 3,7 milyar dolar oldu. Şirketin birinci çeyrek gelirleri geçen yıla göre iki katı yükselerek 18,7 milyar dolara çıktı. Verilere göre elektrikli araç satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre %68 artarken şirketin gelirleri de %81 arttı.

  •  Tesla, tedarik zincirinde yaşanan sorunlar nedeniyle geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da fabrikaların kapasite altı çalışacağını söyledi.
  •  Tesla, önümüzdeki altı ila oniki ay arasında araçlarının fiyatlarını artıracağını bunun nedeninin enflasyon ve tedarik maliyetleri olduğunu söyledi.
  •  ABD’de mahkeme, Elon Musk’ın “attığı tweetlerle yatırımcıları yanlış yönlendirdiği” suçlamasıyla yargılandığı dava hakkında duruşmalar dışında konuşmasının kamuoyunu etkilediğini öne sürerek Musk’ın yorumlarına kısıtlama getirilmesini talep eden davacıların isteğini reddetti.
  • Tesla son 9 aydır 5 kez araçlarını geri çağırmıştı, geri çağırmaların etkisinin yılın ikinci çeyreğiyle birlikte ortaya çıkacağı ön görülüyor.

 Tesla CEO’su Elon Musk, şirketin otonom robotu Optimus‘un tüm otomotiv işinden ve Tesla’nın otonom sürüş yeteneğinden (FSD) daha değerli hâle geleceğine inandığını belirtti. Tesla sürücüleri FSD için tek seferlik 12 bin dolar ya da ayda 200 dolar abonelik ücreti ödüyor.

Optimus

Tesla

  • Elon Musk, Tesla’nın direksiyon ya da pedal bulundurmayan tamamen otonom robot taksilerinin seri üretimine 2024 yılı içerisinde başlamayı planladığını duyurdu. Bu taahhüte göre şirketin regülasyonlara uyumlu bir robot taksi hizmetini geliştirip testlerini tamamlayarak üretmesi için iki yılı bulunuyor.

• Elon Musk’ın tünel kazma şirketi Boring Co., 6 milyar dolar değerlemeye ulaştığı C serisi yatırım turunda 675 milyon dolar yeni yatırım aldı. Şirket, yatırımı Loop projesi için gerekli iş gücünü istihdam etmede ve Prufrock isimli yeni nesil tünel kazma makinesinin Ar-Ge’sinde kullanacağını açıkladı.

Kaynak:aposto.com

Tekelci kapitalizmin şımarık çocuğu Elon Musk insanlığın kurtarıcısı değil sistemin hırslı bir dişlisidir

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin