Teksas İlköğretim Okulu’nda En Az 14 Çocuk, 1 Öğretmen Silahlı Kişi Tarafından Öldürüldü

featured
service

“Senato sağduyulu silah yasası reformu konusunda harekete geçmeden önce kaç sevilen kişinin daha ölmesi gerekiyor?”

BRETT WİLKİNS

Bu kırılma ve gelişen bir hikaye… Olası güncellemeler için lütfen tekrar kontrol edin…

Güney Teksas’taki bir kasaba, 14 öğrenci ve bir öğretmen de dahil olmak üzere en az 15 kişinin öldürülmesinin ve bilinmeyen sayıda kişinin yerel bir ilkokulda toplu ateş sırasında silahlı bir adam tarafından yaralanmasının ardından Salı günü sarsılıyor.

Parkland okulunda vurulan kurban Jaime Guttenberg’in babası Fred Guttenberg, Salı günkü katliamdan sonra MSNBC röportajında “Çocuklarımızı yine başarısızlığa uğrattılar” dedi. “Kaç kez daha arkamıza yaslanacağız?… Daha kaç kez?”

Eski bir Demokratik San Antonio belediye başkanı ve ABD konut ve kentsel gelişim sekreteri olan Julián Casto, aynı ağda “bu, ülke olarak kim olduğumuzun bir parçası haline geldi” dedi.

“Silahların ücretsiz olarak bulunabilmesi bizi Amerika Birleşik Devletleri’nde veya burada Teksas eyaletinde daha güvenli hale getirmedi” diye ekledi.

Çekim, San Antonio’nun 85 mil batısındaki Uvalde kasabasındaki Robb İlköğretim Okulu’nda meydana geldi. Teksas Cumhuriyetçi Valisi Greg Abbott yaptığı açıklamada, ilk raporların bir tüfek ve tabancaya sahip olabileceğini öne süren tetikçinin, olay yerine müdahale eden kolluk kuvvetleri tarafından ölümcül bir şekilde vurulduğunu söyledi.

Abbott, “Korkunç ve anlaşılmaz bir şekilde 14 öğrenciyi vurdu ve öldürdü ve bir öğretmeni öldürdü,” dedi Abbott, birden fazla kolluk kuvveti kaynağının 18 yaşındaki Salvador Ramos olarak tanımladığı tetikçi hakkında.

Vali ayrıca, iki polis memurunun tetikçi ile silah alışverişi sırasında hayati tehlike arz etmeyen yaralanmalara maruz kaldığını söyledi.

Robb İlköğretim Okulu’na yaklaşık 600 ikinci ila dördüncü sınıf öğrencisi devam etmektedir.

Uvalde Konsolide Bağımsız Okul Bölgesi polis şefi Pete Arredondo, öğleden sonra düzenlediği basın toplantısında, saldırıda birkaç yetişkin ve öğrencinin yaralandığını söyledi.

Bu noktada, soruşturma bize şüphelinin bu suç sırasında tek başına hareket ettiğini söylememize yol açıyor dedi.

Silah Şiddeti Arşivi’ne (GVA) göre, Salı günkü olay, Aralık 2012’de Connecticut’ta 28 kişinin öldüğü Sandy Hook İlköğretim Okulu katliamının ve 17 kişinin hayatını kaybettiği Parkland, Florida’daki 2018 Marjory Stoneman Douglas Lisesi’nin vurulmasının ardından, son on yılın en ölümcül üçüncü ABD okul saldırısıydı.

GVA, bu yıl ABD’de şu ana kadar en az 212 toplu atış ve en az 7.584 silahlı ölüm (12 yaşın altındaki 411 çocuk dahil) olduğunu söyledi.

Mayıs 24, 2022

Kaynak:commondreams.org

Teksas İlköğretim Okulu’nda En Az 14 Çocuk, 1 Öğretmen Silahlı Kişi Tarafından Öldürüldü
Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin