Tekstil sektöründe 100-130 bin işçi işsiz kalabilir

featured
service

Haber Merkezi: TGSD Başkanı Kaya, yüz binlerce işçinin ‘daralma ve maliyet’ gerekçesiyle işten çıkarılacağını söyledi.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya “2023 yılında daralmayla yüzde 5-6 istihdam kaybı olacak. Perakendeyle birlikte 100-130 bin kişinin işten çıkarılacağını tahmin ediyorum. İlk 6 ayda bu rakamları göreceğiz” dedi.

Her ne kadar ithalat gelirleri artsa da tekstilde enflasyon ve kur baskısı gibi nedenlerle zincir marketlerde olduğu gibi ‘fiyat sabitlemesine gidileceğini söyleyen Kaya işverenlerin talep daralması nedeniyle stoklarını bu şekilde eritmeyi planladıklarını söyledi.

Dünya gazetesinden Nurdoğan Arslan Ergün’ün haberine göre, Kaya, “Son zamanlarda zincir marketlerde yaşanan etiket sabitlemeyi önümüzdeki süreçte bizim sektörümüzde de göreceğiz. Özellikle de perakende tarafında” dedi.

2023’te adet bazında yurtdışı pazarda yüzde 20, iç piyasada da yüzde 30’larda daralma yaşanacağını öngören Kaya, talep olmayınca üretim yapılmayacağını, etiket sabitleme ile stokların eritileceğini belirtti.

100 binden fazla kişi işinden olacak

2023 yılında ihracatta adet bazında yüzde 20 bir daralma olacağını öngördüklerini söyleyen Kaya, “Hem işçilik maliyetlerinin çok artması, hem de önümüzdeki dönem daralma beklentisi istihdamda kayıplara yol açacak. Kasım ayına kadar 18 bin, kasımdan yılbaşına kadar 12 bin, toplamda 30 bin kişi işten çıkarıldı. 2023 yılında da daralmayla yüzde 5-6 istihdam kaybı olacak. Perakendeyle birlikte 100-130 bin kişinin işten çıkarılacağını tahmin ediyorum. İlk 6 ayda bu rakamları göreceğiz” dedi. Kaya, toplamda çalışanlarının yüzde 15’inin de EYT kapsamına girdiğini söyledi.

Tekstil sektöründe 100-130 bin işçi işsiz kalabilir

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin