TTB başkanı Fincancı hakkında tutukluluğa devam kararı!

featured
service

Haber Merkezi: TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklu yargılandığı davanın ikinci duruşmasında yine tahliye edilmedi. Karar, açıklama ile protesto ediliyor.

Türkiye’nin Güney Kurdistan’a yönelik saldırılarında kimyasal silah kullanımına ilişkin araştırma yapılması çağrısında bulunan ve AKP- MHP gerici kliği tarafından hedef gösterilip tutuklanan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı ve Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın “örgüt propagandası yapmak” ile suçlandığı davanın ikinci duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 24’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

Yüzler duruşma salonu önünde

Duruşmayı bine yakın avukat gönüllü takip etmek isterken çok sayıda hukuk örgütü, sanatçı, kadın örgütü temsilcisi, siyasetçi, insan hakları savunucusu, emek ve meslek örgütü temsilcisi de duruşma salonunda bulunmak istedi. Ancak salonunun küçük olması gerekçesiyle katılımcılar duruşma salonuna alınmadı. Salona girmek için bekleyen yüzlerce kişi, önceki duruşmada daha geniş bir duruşma salonuna geçme taleplerinin mahkeme başkanı tarafından reddedilmesini hatırlatılarak tepki gösterdi.

Beyaz önlükler adliyeye alınmadı

Yine Şebnem’in meslektaşları da beyaz önlükleri ile adliyeye alınmazken, duruma “Onlar da önlüğümüzün hakikati, adaleti, iyi hekimliği temsil ettiğini biliyor ve korkuyorlar” ifadelerini kullandı.

Reddi hakim talebine ret!

Şebnem’in avukatı Meriç Eyüboğlu’nun mahkeme heyetinin bağımsız ve tarafsız olmadığına vurgu yaparak reddi hakim talebinin değerlendirilmesi nedeniyle verilen 20 dakikanın ardından duruşma görülmeye devam etti. Mahkeme başkanı, “duruşmayı uzatmak amacıyla yapıldığı gerekçesiyle” Meriç’in talebini reddetti.

Tutukluluğa devam kararı!

Ardından kararı açıklayan mahkeme heyeti, Şebnem’in tutukluluğuna devam kararı vererek duruşmayı 11 Ocak 2023 tarihine erteledi.

Kararın ardından Şebnem alkışlarla duruşma salonundan uğurlandı. 

Zılgıt ve sloganlarla protesto ettiler

Yüzlerce kişi ise adliye koridorlarında alkış, zılgıt ve “Hak, hukuk, adalet”, “Şebnem hoca yalnız değildir”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Şebnem hoca onurumuzdur” sloganları ile kararı protesto etti.

Duruşmanın ardından, yüzlerce kişinin katılımıyla kararı protesto etmek için adliye önünde açıklama gerçekleştiriliyor.

(JINNEWS)

TTB başkanı Fincancı hakkında tutukluluğa devam kararı!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin