TTB Merkez Konseyi üyeleri görevden alındı!

featured
service

TTB Görevden Alma Davası, Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması kararı verdi. 

Davada tahkikat aşamasının bittiğini söyleyen mahkeme başkanı, sözlü yargılamaları aldı. Avukat Hülya Yıldırım davanın gerekçesi olan amaç dışı faaliyetin kanunda yer almasının başlı başına kanuna aykırı yer aldığını ifade ederek, “Bu gerekçe hukuka aykırı ve örgütlenme özgürlüğüne aykırıdır” dedi.

Savunma yapan Dr. Fincancı, “Bir hakim olarak başından itibaren süreci takip edip, dosyayı okuduğunuz için teşekkür ediyorum. İyi hekimlik gibi iyi hekimlik de geleceğin avukatlarına örnektir. Bizim en önemli çalışma alanımız halk sağlığı alanıdır. Bu alan TTB’nin omurgasıdır. Bu omurga yıllarca eğilip bükülmedi. Defalarca yargılandık. Elbette iktidar yaptıklarımızdan rahatsız olacaktı. Biz pandemide 300 binlerce insanın kaybından bahsederken iktidar yüz binde kaldı. Yine depremde iktidar 50 binde kalmış iken; yüzbinlerle telefonun iptal edildiği bir daha kullanılmadığını açıkladı telekomünikasyon şirketleri. Yine deprem bölgesinde hava kirliliği ölçümü yaptık. DSÖ’nün tam 3 katı sonuçlar elde ettik. Bu sonuçlara dair akreditasyonlarını kaybedecek korkusuyla hiçbir kurum, kişi çalışmadı. İşte bizi böyle susturmak istiyorlar. Kamuoyunda ciddi bir bilgi kirliliği var. Daha adımla bir anılmayan örgüt kalmadı. Gazetelerde verdiğim bilimsel beyana dair ‘kişisel görüş’ dediler. Hayır bu bilimsel bir görüştür. İşte gerçekleri böyle kapatıyorlar. Görüntülere dair ben bir ön tanı yaptım. Hangi silahın kullanılacağını uluslararası örgütler karar vercek. Haliyle konunun TTB MK ile ilişkilendirilmesi doğru değil. Beni TTB’den alsanız ne olur? Ben bu kapıdan 1978’de girdim. Bu kararın usülden yana olmasından öte kararın adil olması gerekir” diye konuştu. 

Avukat Leyla Verda Ersoy ise usule dair itirazlarının davanın başından beri sürdüğünü ifade ederek “Bakın bu sözü Dr. Fincancı değil de velevki TTB MK’nin hepsi söyleseydi yine bu sözlerin arkasında olduğumuzu ifade etmek isteriz” dedi. 

Kararını açıklayan mahkeme, Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınmasına karar verdi. Mahkeme yeni merkez konseyi seçimlerini tamamlamak üzere beş kişilik bir heyet görevlendirdi. Karar adliyede sloganlarla protesto edildi.

TTB tarafından karara dair yapılan açıklamada, “Siyasi iktidar eliyle egemen kılınmak istenen hukuksuzluk rejimi bir meyvesini daha vermiş; Türk Tabipleri Birliği’ni hedef alan davada, bir yıldan bu yana süregelen hukuksuzluklar silsilesi Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması ile sonuçlanmıştır. Altını kalın çizgilerle çiziyoruz: Türk Tabipleri Birliği için dünden bugüne değişen hiçbir şey yoktur. Merkez Konseyi karar temyizde kesinleşene kadar görevinin başındadır. Eşitlik yoksa, özgürlük yoksa, demokrasi yoksa, adalet yoksa, sağlık yoksa; mücadele haktır! Ve mücadele, Türk Tabipleri Birliği’nin adıdır!” denildi.

Duruşma sonrası açıklama yapan Şebnem Korur Fincancı, “Hiçbir yere gitmiyoruz, susmuyoruz, korkmuyoruz, vazgeçmiyoruz. TTB bizim meslek örgütümüz. Bizim meslek örgütümüzden bizi bir darbe yasası ve bir darbe yargısıyla almaları mümkün değil. görevimizin başında olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

TTB Merkez Konseyi üyeleri görevden alındı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin