Türk devletinin Şengal’de düzenlediği SİHA saldırısında 2 YBŞ komutanı ölümsüzleşti

featured
service

Haber Merkezi: Türk devletinin sabah saatlerinde Şengal’in Barawe köyü yakınlarında SİHA ile bir araca yönelik düzenlendiği saldırıda 2 YBŞ komutanı ölümsüzleşti.

YBŞ Genel Komutanlığı, bir açıklama yaparak Şengal’de işgalci Türk devletinin SİHA’larla düzenlediği saldırı sonucu YBŞ Komutanları Pîr Çeko ve Agir Cefrî’nin şehit olduğunu ve bir savaşçısının yaralandığını duyurdu.

YBŞ Genel Komutanlığı, Şengal’de bugün meydana gelen saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, YBŞ komutanları Pîr Çeko ve Agir Cefrî’nin hava saldırısıyla hedef alındığı belirtildi. YBŞ, saldırı sonucunda iki komutan Pîr Çeko ve Agir Cefrî’nin şehit olduğunu, bir yoldaşının da yaralandığını bildirdi.

YBŞ açıklamasının detayları şöyle: “27.02.2023 günü saat 11:35’te faşist TC devleti, SİHA’larla bir araca saldırı düzenlemiştir. Bu olay sonucunda iki komutanımız şehit olmuş, bir yoldaşımız da yaralanmıştır. 3 arkadaşımız hayatını kaybeden 2 gencin ailesini ziyarete gitti. Arkadaşlarımız taziyeye giderken SİHA’larla hedef alındı.”

Êzidi halkına yönelik bu saldırının ilk olmadığını belirten YBŞ, “Türk devletinin bu saldırıları Êzidi soykırımının devamıdır. Êzidilerin kendilerini koruma ve yönetme haklarına yönelik bir saldırı söz konusudur. İşgalci Türk devleti, halkımızın huzurunun kutsal topraklarına dönmesini engellemek için Şengal’e saldırılar düzenliyor. Ajanlar ve hainler aracılığıyla Şengal üzerindeki kirli planlarını sürdürmektedir. Direniş ve mücadelemizde ısrarcı ve kararlıyız. Şehit yoldaşlarımıza ve halkımıza söz veriyoruz. Zafere kadar direnişimizi ve mücadelemizi bırakmayacağız” diye belirtti.

Saldırıda şehit düşen Şehit Pîr Çeko’nun 2016 yılında Mam Zeki, Mam Beşir ve Said Hasan gibi öncü isimlerin izinden giderek saflara katıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Katıldığı günden bugüne kadar üzerine düşen tüm rol ve sorumlulukları başarıyla yerine getirmiştir. 2017 yılında Êzidi halkımızın intikamını almak için liderimiz Şehid Zerdeşt yoldaşla birlikte Rakka saldırısına katıldı. Şehit Pîr Çeko yoldaşımız o savaşın tecrübesiyle kutsal topraklar olan Şengal’e yönünü çevirmiştir. YBŞ’de başkomutan olarak yerini aldı. Pir Çeko arkadaşımız hayatında alçakgönüllülüğü ve cesaretiyle biliniyordu. Şehitlerin yolunda büyük bir özveri ve emekle kanının son damlasına kadar yürüdü.”

Şehit Agir’ın 2014 yılındaki fermanı ardından saflara katıldığı ve Şengal’in özgürleşmesi için yoğun bir emek ve mücadele içerisinde olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “73. fermanın şahitlerinden biri olduğu için halkının acılarını asla unutmadı. Kendisini her göreve ve role hazırladı. Hem işte hem de hayatta her zaman ahlaklı ve hevesliydi” kaydedildi.

Açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi: “Öncü yoldaşlarımızın şehadetinin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Yoldaşlarımızın böyle bir süreçte şehit olması bizler ve halkımız için gerçekten büyük bir acıdır. Kahraman şehitlerimize söz veriyoruz. Mücadeleyi büyüterek şehit arkadaşlarımızın intikamını alacağız.”

Türk devletinin Şengal’de düzenlediği SİHA saldırısında 2 YBŞ komutanı ölümsüzleşti

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin