Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da Newroz coşkusu

featured
service

Haber Merkezi: Türkiye ve Kuzey Kürdistan kentlerinde yüzbirler Newroz kutlaması için alanlara aktı. Maraş merkezli depremde hayatını kaybedenlerin de anıldığı 2023 Newrozu  “Newroz Ateşiyle Özgürlüğe” şiarıyla kutlandı.

2023 Newroz kutlamalarında öne çıkan bir başka olgu ise 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerdi. Yapılan konuşmalarda AKP/MHP ittifakı hedef alınırken, “sarayın saltanatını yıkacağız” vurgusu ön plana çıkarıldı. Seçimlerle birlikte ülkede demokrasinin gelişeceği yanılgısı Newroz kutlamalarında da dile getirildi.

FAŞİST DEVLETİN KAYPAKKAYA KORKUSU

Son dönemde işçi eylemlerinden tutalım her türlü hak arama mücadelesi, basın açıklamaları, eylem ve etkinliklerde komünist önder İbrahim Kaypakkaya silüetli flamalardan kaynaklı polis saldırıları gerçekleşti.

2023 Newroz kutlamalarında da İstanbul ve İzmir’de İbrahim Kaypakkaya’nın silüeti bulunan pankartlar ve flamalar alana alınmadı. İstanbul ve İzmir’de Partizan kortejlerinde taşınan Kaypakkaya flamaları bahane edilerek kitle alana sokulmadı. Flamalara el koymak isteyen polise karşı direnen çok sayıda Partizan okuru gözaltına alındı.

Yenikapı’da düzenlenen kutlamalardan sonra ise dağılan kitleye polis saldırdı. Saldırılarda 200 kişi gözaltına alındı. Ayrıca Mardin Kızıltepe’de kutlamalardan sonra kitleye saldıran polis çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da Newroz coşkusu

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin