Tutsak gazeteciler için meslektaşlarından eylem

featured
service

Haber Merkezi: Diyarbakır’da 8 Haziran’da gözaltına alınıp 16 Haziran’da tutuklanan 16 gazeteci için Diyarbakır, Van ve Mersin’de eylem düzenledi. Gazeteciler, tutsak meslektaşlarına kart, mektup ve kitap gönderdi.

DFG ile MKGP üyeleri, 16 gazeteci ile dayanışma kapsamında Amed Yenişehir’deki PTT önünde açıklama yaptı. Eyleme çok sayıda gazetecinin yanı sıra, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, DFG ile MKGP üyesi gazeteciler, tutuklu gazetecilerin yakınları katıldı. Açıklamanın Kürtçesini MKGP Sözcüsü Roza Metina, Türkçesini ise DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu okudu.

Açıklamada, “20’si gazeteci 22 kişi düzenlenen ev baskınlarıyla gözaltına alındı ve 8 gün boyunca emniyette tutuldu. Bu operasyon kapsamında JİNNEWS Pel, Piya ve Ari Prodüksiyon şirketlerine baskın düzenlenerek, fotoğraf makineleri, kamera, bilgisayar harddisklerinin de aralarında olduğu mesleki ekipmanlara el konuldu. Piya ve Ari prodüksiyon şirketleri ise 1 ayı aşkın süre arama adı altında ablukaya alındı ve çalışanların içeriye girişleri engellendi” denildi.

Gazeteciler, Diyarbakır, Mersin ve Van’da açıklamaların ardından meslektaşlarına kart, mektup ve kitap gönderdi.

Tutsak gazeteciler için meslektaşlarından eylem

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin