Tutsak yakınları ATK önünden seslendi: Yarın geç olabilir! 

featured
service

Haber Merkezi: Hasta tutsakların ölüme terk edilmek istenmesine karşı ailelerin birçok kentte  başlattığı Adalet Nöbeti kapsamında Diyarbakır ATK önünde bir araya gelen tutsak yakınları muhatap bulamadıklarını belirterek “Yarın geç olabilir” uyarısında bulundu. 

Hasta ve infazı yakılan tutsakların serbest bırakılması talebiyle tutsak yakınlarının Diyarbakır’da başlattığı “Adalet Nöbeti” eylemi 142’nci gününde devam etti. Dün Diyarbakır D Tipi Cezaevi önünde gerçekleştirilen eylemin bugün ki durağı Diyarbakır Adli Tıp Kurumu (ATK) önü oldu.Ailelere destek vermek amacıyla Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Tutuklu Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği(MEBYA-DER) ve Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED DER) ATK önüne geldi.

‘Muhatap bulamıyoruz’

Eylemde konuşan tutsak yakını Herdem Mervani, “Her yerde adalet talebimizi dile getiriyoruz. Ancak talebimizin yerine getirilmesini bırakalım, muhatap bile bulamıyoruz. Muhatabımız Adalet Bakanı, ancak onu da göremiyoruz. Bize siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları destek veriyor. Ancak şuan onlar engelleniyor. Bu da sorunun daha da derinleşmesine neden oluyor. Artık sorunları tekrarlamaktan sıkıldık, artık yeter. Yarın geç olabilir, her gün zindanlarda ölümler yaşanıyor. Bizler ölüm istemiyoruz. Bize destek veren kişilere teşekkür ediyoruz” dedi.

‘Durumları ağırlaşıyor’

Aylardan beri her alanda adalet diye haykırdıklarını ifade eden Nazime Boltan  ise adaletten başka talepleri olmadığını söyledi. Nazime,  “Bizler sadece çocuklarımızın tedavi edilmesini istiyoruz. Ancak yerine getirilmiyor. Hasta tutsakların durumu her geçen gün daha da ağırlaşıyor” diye konuştu. 

Eylem, “Hak hukuk adalet” sloganları ve alkışlarla son buldu. (JINNEWS)

Tutsak yakınları ATK önünden seslendi: Yarın geç olabilir! 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin