Tutsak yakınları kahvaltıda buluştu: Çocuklarımıza sahip çıkacağız

featured
service

Haber Merkezi: TDİ’nin düzenlediği etkinlikle bir araya gelen tutsak yakınları, hasta ve infazı yakılan tutsakların serbest bırakılması için mücadeleyi büyütme çağrısında bulundu.

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ), Kadıköy’de bulunan Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı’nda (BEKSAV) tutuklu yakınlarıyla kahvaltıda bir araya geldi.  Çok sayıda tutsak yakınının katıldığı etkinlikte, Adalet Nöbeti eylemcileri, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (MATUHAY-DER) yöneticileri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu ve Suruç Aileleri İnisiyatifi üyeleri de yer aldı. Etkinliğin yapıldığı bahçeye ise, “İnfaz yakmalara son, hasta tutsaklara özgürlük” pankartı asıldı.

TDİ Dönem Sözcüsü Hıdır Sabur, tutsaklara dönük keyfi olarak infaz yakmaların arttığına değindi. Tutsak olan çocuklarının kötü bir şey yapmadığını vurgulayan Sabur, “Çocuklarımıza sahip çıkmaz, peşlerinden gitmezsek, haklarını savunmazsak daha kötü şeyler yapacaklar. Evlatlarımız için meydanlara çıkıp ses çıkarmamız gerekiyor.” dedi.

‘ÇÖZÜM BİRLİKTE HAREKET ETMEKTEN GEÇİYOR’

Katırcıoğlu, “Cumhurbaşkanı bir diktatörlük sistemi haline gelmiştir” sözleriyle konuşmasına başladı. “Üçüncü Yol” seçeneğinin önemine vurgu yapan Katırcıoğlu, “Millet İttifakı’nın Türkiye’nin sorunlarını düzeltmesi mümkün değil. Vahim bir durumdur. Anayasada birçok özgürlükler tanımlanmış durumda ama asla bu durumla karşılaşmıyoruz. Bir açıklama yapmamız bile engelleniyor. Polisin baskısıyla karşılaşıyoruz açıklamalarda. Bu haksızlıkları giderebilmemiz için ancak ve ancak birlikte davranmak, demokrasiye sahip çıkmak gerekir. Çözüm birlikte hareket etmekten geçiyor.” diye belirtti.

‘KORKMUYORUZ’

İnfazları yakılan ve hasta tutsakların yakınlarının başlattığı Adalet Nöbeti eylemcilerinden Kumri Akgül ise, kardeşinin 17 yıldır tutsak olduğunu ve çok sayıda sağlık sorunu yaşadığını belirtti. Adaletin olmadığına ve tüm nöbet eylemlerinde polis işkencesine maruz kaldıklarını ifade eden Akgül, “Birbirimize el vermezsek tutsakların hepsini teker teker cezaevinde öldürecekler. Biz bunun farkındayız. Çocuklarımızın, kardeşlerimizin arkasında durmazsak, hasta tutsakları infaz etmeye devam edecekler. Nasıl olsa hastadır, bilinçli değildir diyorlar, öldürüyorlar. Şu anda 5 bine yakın hasta tutsağımız var. Ben de Adalet Nöbeti’ne katılıyorum. Bırakmıyorlar, her türlü işkenceye maruz kalıyoruz ama yine de korkmuyoruz.  Adalet olmayan bir ülkede yaşıyoruz. Adalet olmadığı için mahallede yürüyemiyoruz, kafamızı yastığa rahat koyamıyoruz. Biz bunlarla yaşıyoruz” diye konuştu.

Adalet gelene kadar ayakta olacaklarının mesajını veren Akgül, “Çocuklarımız, arkadaşlarımız özgür olana kadar ayaktayız. Bijî berxwedana zindanan” dedi.

‘HERKES İÇİN ADALET İSTİYORUZ’

Bir diğer Adalet Nöbeti eylemcisi Cemile Çiftçi, adalet ve barış istediklerini paylaştı. Çiftçi, “Kürt, Türk, Arap, Acem fark etmeksizin herkes için adalet istiyoruz. Adliye önüne gittiğimizde, ‘buraya niye geldiniz’ diyorlar. Biz hiçbir şey için değil sadece adalet için oraya gidiyoruz. Benim de kardeşim tutsak ama her tutsak benim kardeşimdir, çocuğumdur. Bu talebimizi sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

TDİ üyesi Hüseyin İldan, “Bir araya gelmenin büyük bir ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Başaracağımıza kesinlikle inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

‘BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ’

Avukat Yağmur Kavak, “Türkiye’de ve Kürdistan’da binlerce tutsak olduğu için kendilerine hasta demeye bile dilleri varmıyor. 5 bin değil belki de 10 bin hasta tutsak var. Yoldaşlarımızın mütevaziliği nedeniyle belki de sayımız bu kadar az” cümlelerini kullandı. Tutsaklar için yapılan eylemlerin dahi engellendiğini belirten Yağmur, “Tutsakların sesinin çıkartılmasından korkuyorlar. En ufak anayasal haklarımızı bile kullanmamıza izin vermiyorlar. Tutsakların tüm haklarını engelliyorlar. Onlar da bu baskı ve sindirme politikalarına direniyorlar. Son dönemde çok fazla tabut çıktı cezaevlerinden, devlet gün be gün işkenceyle ölüme sürüklüyor.” dedi.

Hukuken ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını söyleyen Kavak, “Ama hukukun bittiği yerdeyiz. Birlikte mücadele edeceğiz, bütün alanlarda mahpuslarla dayanışma içinde olmak zorundayız. Özgürlük ve eşitlik dolu günler, yoldaşlarımızın, müvekkillerimizin bu uğurda mücadele ettiği ve mücadele ettiği için tutsak olduğu o günlere mücadeleyle adım adım ilerleyeceğiz.” sözleriyle seslendi.

Etkinlik, konuşmaların ardından alkışlar eşliğinde son buldu. (YD)

Tutsak yakınları kahvaltıda buluştu: Çocuklarımıza sahip çıkacağız

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin