Tutsaklara sürgün sırasında işkence! 

featured
service

Haber Merkezi: Edirne’den Giresun’a sürgün edilen 5 tutsağa montları verilmedi, çıplak arama dayatmasında bulunuldu. Tutsaklara ringde soğuk klima ile işkence yapıldığı öğrenildi.

Edirne F Tipi Kapalı Hapishanelerde tutulan Çekdar Özer, 8 Aralık tarihinde 4 tutsak ile birlikte Giresun’da bulunan Espiye L Tipi Hapishanesi’ne sürgün edildi. Gardiyanlar, sürgün sırasında şiddet uyguladı. Özer, 10 Aralık tarihinde eşi Sultan Yılmaz Özer ile yaptığı telefon görüşmesinde, 36 saat süren sevk sırasında yaşananları aktardı. 8 Aralık’ta görüş için Edirne F Tipi Hapishanesi’ne gittiği sırada gardiyanların, eşinin cezaevinden sevk edildiği söylediğini dile getiren Özer, 10 Aralık’ta eşinin kendisini aramasıyla haber aldığını ifade etti.

ÇIPLAK ARAMA, TEHDİT, SOĞUK KLİMA!

Özer, “Eşim 36 saat sonra Giresun Espiye Cezaevi’nden beni aradı. Sevk sırasında birçok işkenceye maruz kaldığını anlattı. Eşim Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde ayın 8’inde koğuşundan alınıp Çorum’a doğru yola çıkarılmış. Geceyi Çorum’da geçirip, sabah Giresun’a doğru yola çıkarılmışlar. Çorum Sungurlu T Tipi Cezaevi’ne girişte gardiyanlar çıplak arama dayatmasında bulunmuş. Eşim ve beraberindeki diğer tutuklular bunu kabul etmediği için gardiyanların şiddetine maruz kalmış” dedi.  

Dayatmaya karşı çıkan tutsakların bir odaya götürüldüklerini aktaran Özer, “Odanın duvarlarında kan izlerinin olduğunu görmüş. Sonra biri içeriye girerek, ‘bunlar da sizin gibilerin kanı’ diyerek tehdit edilmişler” diye belirtti.


Çorum’dan çıkarıldıktan sonra eşi ile birlikte diğer tutsakların mont giymelerine izin verilmediğini dile getiren Özer, “Tutuklular soğuk havada montları alınarak, yolcu ettirdiler. Kış ayındayız, hava zaten soğuk, bir de klimayı soğuğa getirerek Çorum’dan Giresun’a kadar bu şekilde gitmişler. Soğuktan ayakların uyuştuğunu söyledi. Vardıklarında saatlerce ısınamadıklarını anlattılar. Yapılanlar, insanlığa ve vicdana sığmıyor” dedi.

Eşinin can güvenliğinden endişe duyduğunu belirten Özer, “Her gün cezaevlerinden bir işkence ve ölüm haberi alıyoruz. Ama eşimin bana gördüğü işkenceyi anlatmasından sonra çok daha tedirgin oldum. Bu durumun asla peşini bırakmayacağım. Hiçbir insan bu muameleye maruz kalmamalı. Bunun hesabını da er ya da geç bir gün ödeyecekler. Bu işkencelerin bir tek sebebi var o da yıldırma politikasıdır” diye konuştu. (ANF)

Tutsaklara sürgün sırasında işkence! 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin