Tutuklu gazeteci Ömer Çelik’in mektuplarına “sakıncalı” olduğu gerekçesiyle el konuldu

featured
service

Haber Merkezi: Diyarbakır’da tutuklanan gazetecilerden Ömer Çelik’in meslektaşına gönderdiği mektubun “şifreli haberleşme” içerdiği; kendisine gönderilen mektubun ise “kurumun asayiş ve görevlilerini tehlikeye düşüreceği” belirtilerek mektuplar sakıncalı bulundu. Hapishane yönetimi mektuplara el koydu.

Gazeteci Çelik’in, meslektaşı Mehmet Güleş’e 28 Haziran’da yazdığı mektuba hapishane tarafından “sakıncalı” bulunarak el konuldu. Mektuba el konulmasına gerekçe olarak ise “… Basın ve yayın organlarında yayınlamak istemiş olduğu yazısında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devlet kurumlarını, hâkim ve savcılarını asılsız ve küçük düşürücü ithamlarda bulunarak kişileri hedef gösterdiği ayrıca; örgüt içi iletişim ve şifreli haberleşmeye neden olabileceğinden…” ifadeleri gösterildi.

Yine gazeteci Çelik’e meslektaşı Deniz Tekin tarafından 29 Haziran’da gönderilen ve Çelik hakkında çıkan haberlerin çıktısının olduğu mektuba da Diyarbakır D Tipi Kapalı Hapishanesi İnfaz Müdürlüğü tarafından el konuldu. Hapishane yönetimi gerekçe olarak, “Gönderinin mektup mahiyeti taşımadığı çeşitli gazete ve internet haber sitelerinde alıntı yapılmış haberlerin yer aldığı bilgisayar çıktısı” olmasını gösterdi. Çıktıların renkli fotokopi olmasını da gerekçe sunan yönetim, haberlerin yer aldığı gazete ve internet sitelerini “örgüt lehine yayınlar yapan siteler” olduğunu iddia etti. Çıktısı alınan haberlerde siyasi partilere ait bayrak ve logo bulunduğunu belirten Mektup Okuma Komisyonu, kararı 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yönetmeliğin 76’ncı maddesine dayandırarak, mektubun “kurumun asayiş ve görevlilerini tehlikeye düşüreceğini” ileri sürdü.

Karar da ayrıca, resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı bulunmayan gazetelerin Ceza İnfaz Kurumu’na alınmayacağı belirtilmesi de dikkat çekti.  

Çelik’in avukatı, mektuplara el konulmasına itiraz edecek.

Tutuklu gazeteci Ömer Çelik’in mektuplarına “sakıncalı” olduğu gerekçesiyle el konuldu

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin