Ukrayna’daki operasyon sırasında Rus ordusu tarafından 2 ABD paralı askeri yakalandı

featured
service

Kiev’in yanında savaşmak için Ukrayna’ya giden iki ABD’li paralı asker, savaşta ele geçirildikten sonra Rus güçlerine nasıl teslim olduklarını açıkladı ve Ukrayna saflarındaki yolsuzluk ve düzensizlik hakkında konuştu.

Alexander Drueke ve Andy Huynh, The Telegraph’ın esir alındıklarını bildirmesinden bir gün sonra, bir gözaltı merkezinde RT’ye konuştu. İngiliz medyası onları Ukrayna için savaşırken yakalanan ilk Amerikan vatandaşları olarak nitelendirdi..

39 yaşındaki Drueke ve 27 yaşındaki Huynh, keşif görevindeyken yakalandılar ve Ukrayna birliklerinin Kharkiv yakınlarında geri çekilmesini kapsamaları emredildi. Huynh, biriminin SBU’nun (Ukrayna Güvenlik Servisi) emri altında olduğuna inanıyor.

“Rus birlikleriyle savaşa girdik, Ukraynalılar geri çekiliyordu ve bizden geri çekilmelerini örtbas etmemizi istediler. Onları koruduğumuzda, Rus kuvvetleri pozisyonumuzu ele geçirdi ve tamamen geri çekilmek zorunda kaldık, “dedi Huynh, savaştaki ilk günüydü.

İki paralı asker, yolun açık olduğundan emin olmak için bir ateş deliğinde yaklaşık 3 saat bekledi. Daha sonra yaklaşık 5 saat boyunca bir ormana yürüdüler. Drueke’ye göre, “yanlış bir dönüş ya da yanlış bir adım” attılar ve bir köye ulaştılar. “Bir Rus devriyesi bize yaklaştı ve hemen teslim olduk” dedi.

Tuscaloosa, Alabama’nın yerlisi olan Drueke, 11 Eylül saldırılarından sonra ABD Ordusu’nda ilk çavuş olarak Irak’ta görev yaptı. Huynh, bu arada, aslen Kaliforniya’dan geliyor ve daha önce hiçbir savaş deneyimi olmamasına rağmen Deniz Piyadeleri’nde 4 yıl görev yaptı. Paralı asker olarak Ukrayna’ya gitmeden önce, üniversitede robotik eğitimi aldı.

Saflarda yolsuzluk ve düzensizlik

Paralı askerlerden biri, başlangıçta net bir plan yapmadan Ukrayna’ya gittiğini söyledi. İnsani yardım çalışmaları yapmak amacıyla Polonya’ya gitti, ancak askeri teçhizatını da yanına aldı. Drueke , ABD haberlerine karşı temkinli olsa da, Ukrayna’nın mücadelesinin “benim gibi gazilere hitap edecek” şekilde tasvir edildiğine inandığını söyledi.

“Dürüst olmak gerekirse, bu yılın Şubat ayından önce Ukrayna’nın haritada nerede olduğunu bile söyleyemezdim, Donbass’taki çatışma hakkında haber alamıyorduk” diye itiraf etti.

Huynh, kendi adına, Nisan ayında Ukrayna’ya gittiğini ve insani yardımı denetleyen Polonyalı bir rahiple temasa geçtiğini, ancak kısa süre sonra Ukrayna’nın ‘Uluslararası Lejyonu’ ile temasa geçtiğini vurguladı. Ona göre, başlangıçta Ukrayna’ya gitti, çünkü Batı medyasından Rus birliklerinin “ayrım gözetmeksizin sivilleri öldürdüğünü” söyleyen birkaç haber gördü, ancak şimdi bunların “propaganda” olduğuna inanıyor, çünkü turu boyunca bunların hiçbirini görmediğini iddia ediyor.

Lejyona katıldıktan sonra, Huynh kısa bir süre sonra saflarda yolsuzluk ve düzensizlik olduğunu iddia ederek ayrıldı. “Komutanlar çok yozlaşmıştı ve birlikler çok kötü hazırlanmış ve tedarik edilmişti” dedi.

Huynh, RT’ye verdiği demeçte, “Batı’nın propagandasını görünce, tüm Ukrayna’nın ne kadar görkemli olduğunu söylüyorsunuz ve buraya geldiğimde bunun ne kadar yanlış olduğunu ve medyanın bu kısmı kapsamadığını gördüm” dedi. “Ukraynalılar en iyisi olduklarını söylüyorlar, ancak gördüğüm kadarıyla, çok fazla yolsuzluk gördüm, hazırlıksız ve donanımsızlar” diye ekledi.

Her iki Amerikalı da, çoğunlukla Fransız gazilerinden oluşan yabancı bir paralı asker birimi olan Doğu Ukrayna’daki sözde ‘Baget birimi’ne girmeden önce, katılmak için daha yetkin bir grup arayışı içinde ülkeyi gezdi.

Paralı Askerler için Son Hedef

Drueke röportajını bir uyarıyla bitirdi: “Benim gibi gelmeyi düşünen gazi arkadaşlar: Yapmayın” dedi. “Bunu neden yaptığınızı, neler olabileceğini ve bunun gerçekten sizin mücadeleniz olup olmadığını çok dikkatli düşünün” dedi. “Bu durumdan kurtulabilirsem, düşünmem gereken çok şey var” diye ekledi.

İki savaşçı, Kiev’in çağrısına cevap veren ve İngiltere’den Aiden AslinShaun Pinner ve Andrew Hill de dahil olmak üzere savaşta yakalanan giderek artan sayıda uluslararası paralı askere katıldı..

Geçen hafta, Aslin ve Pinner, Faslı Saadun Braguim ile birlikte, Donetsk Halk Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırıldı. Sanıklar, ölüm cezasını öngören iktidarın zorla ele geçirilmesini amaçlayan eylemlerden suçlu bulundular. Aslin ayrıca terörist faaliyetler için eğitim almaktan da suçlu bulundu.

KAYNAK: actualidad.rt.com

Ukrayna’daki operasyon sırasında Rus ordusu tarafından 2 ABD paralı askeri yakalandı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin