1. Haberler
  2. EKOLOJİ
  3. Ulubey Doğa ve Çevre Platformu kuruldu 

Ulubey Doğa ve Çevre Platformu kuruldu 

featured
service

Haber Merkezi: Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da bir çok alan, taş ocağı, maden arama, RES, HES çalışması için şirketlerin talanına açılıyor. Ordu Ulubey ilçesinde iki alanda maden arama ihalesinin yapılmak istenmesi bölge halkının tepkisi çekti. Bölge halkı, yaptıkları toplantıyla Ulubey Doğa ve Çevre Platformu’nu kurdu ve bir mücadele takvimi çıkardı.

Ordu Ulubey ilçesinde iki alanda maden arama ihalesinin yapılmak istenmesi halkını hareketlendirdi. Ulubey Ziraat Odası’nda yapılan toplantıya iş insanları, ilçe muhtarları, siyasi parti temsilcileri, köy dernekleri, Ordu Çevre Derneği, Tüm Köy Sen temsilcileri ve Ulubey halkı katıldı.

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül ve Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak ülke genelinde ve Ordu’daki ekoloji mücadelesindeki deneyimlerini aktardı. Bölgedeki maden arama ihalelerinin engellenmesi için birlik olunması üzerinde bir mutabakat sağlanarak Ulubey Doğa ve Çevre Platformu kuruldu.

Ulubey Doğa ve Çevre Platformu’nun kuruluşuyla birlikte şu kararlar da alındı:

  • Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 223. Grup İhale İlanı duyurusunun iptali için dava açılacak.
  • En kısa zamanda ilgili bakanlıklar, TBMM’de siyasi parti temsilcileri ve Ordu milletvekilleri ile görüşme yapılacak.
  • Maden arama, ayrıştırma ve çıkartma faaliyetlerinde siyanür veya benzeri zararlı kimyasalların doğaya, çevre ve insan sağlığına tehdit etmesine karşı imza kampanyasının yapılacak.
  • Mayıs ayı içerisinde, Ulubey ilçe meydanında miting organize edilecek.
  • 24 Mayıs 2022 tarihinde yapılacak olan ihale günü Ankara’da Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığının önünde buluşulacak.
Ulubey Doğa ve Çevre Platformu kuruldu 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin