1. Haberler
  2. KÜRDİSTAN
  3. Van F Tipi’nde saldırılar arttı; koğuştan kaçırılan tutsaklara işkence yapılıyor

Van F Tipi’nde saldırılar arttı; koğuştan kaçırılan tutsaklara işkence yapılıyor

featured
service

Haber Merkezi: Van F Tipi Hapishanesi’nde siyasi tutsaklara yönelik saldırılar yeni boyutlar alarak devam ediyor. Hücreleri basılan tutsaklar kaçırılarak ağır işkencelere maruz kalıyor.

Van’da daha önce T Tipi Hapishanesinde meydana gelen işkence ve kötü muamele vakalarının kamuoyuna yansımasının ardından bu defa da Van F Tipi Hapishanesinden de işkence haberleri gelmeye başladı.

Özellikle açlık grevlerinin ardından tutsaklardan adeta intikam almak isteyen hapishane yönetimi ve gardiyanlar; sorgu adı altında hapishane içinde tutsakları kaçırarak işkence yapmaya başladı.

Son olarak Adem Özbey isimli tutsak koğuşlara giren kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılarak sorgulandı. Ağır işkenceye maruz bırakılan Özbey, saatler sonra koğuşuna geri bırakıldı.

ANF’de yer alan habere göre Özbey’in dışında birçok tutsak aynı ekip tarafından kaçırılarak işkence edildi. Hafta sonu aileleriyle telefon görüşmesi yapan tutsaklar,  açlık grevlerinin ardından baskıların yoğunlaştığını ve arkadaşlarının koğuşlardan gece yarısı baskınlarıyla kaçırıldığını söyledi.

‘KOĞUŞTAN KAÇIRIP İŞKENCE YAPIYORLAR’

Adem Özbey isimli tutsağın koğuştan kaçırıldığını duyuran tutsaklar; “Adem Özbey, bütün tutsakların arasından kaçırıldı. Birkaç tutsağa işkence uygulanıyor. Aramalar yoğunlaştı ve işkence arttı. Can güvenliğimiz tehdit altında. Bunun basına yansımasını istiyoruz. Kamuoyunun bunu duyması lazım. Hastaneye götürmüyorlar. Bilinmedik bir yere götürüyorlar sorgu adı altında. Zorlayıp, işkence uyguluyorlar. Kaçırılan arkadaşlarımız döndüklerinde vücutlarında işkence izleri var. İşkence yapılıyor. Savcılığa başvurarak gardiyan ve görevli ceza yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunduk” diyerek duyarlılık çağrısında bulundu.

TUTSAK YAKINLARI SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

Tutsak yakınları ise şu bilgileri verdi: “Cezaevindeki bütün tutsaklar suçsuz bir şekilde yatırılıyorlar, yargılanıyorlar. Bu saldırılar Kürt halkına yapılıyor. Orada yapılan işkence aslında hepimize yapılıyor. Ne onlar ne biz hiçbir şekilde susmayacağız. Sessiz kalmayacağız. Onurlu Kürt halkı bu işkencelere sessiz kalmayacaktır. Hukuki olarak olayın peşini bırakmayacağız. Perşembe günü onlarla görüştükten sonra biz de suç duyurusunda bulunacağız.”

Van F Tipi’nde saldırılar arttı; koğuştan kaçırılan tutsaklara işkence yapılıyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin