Van’da ev basan polisler bir aileyi darp etti

featured
service

Van’da geçtiğimiz Salı günü Hacıbekir mahallesinde bir eve baskın düzenleyen ve Sergen Pulat’ı gözaltına alan polis, dün aynı eve “konut araması’ bahanesiyle yeniden baskın düzenledi. Polis, buna itiraz eden aile fertlerini darp etti.

Van polisi, 16 Kasım 2021 günü hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle Sergen Pulat’ın Hacıbekir Mahallesi’nde bulunan evine baskın düzenledi.

Kapıları kırarak içeri giren ve aile fertlerini yere yatıran polisler ile aile arasında gerginlik yaşandı.

Pulat’ı gözaltına alan polisler iki gün sonra (18 Kasım) bu kez ‘Konut araması’ bahanesiyle aynı eve yeniden baskın düzenlemek istedi.

Gün içinde 4 polis ile aramaya gelen ancak aile fertlerinin ‘Sergen’i evden alırken zaten yeterince aramaz yaptınız,  yeniden arama yapamazsınız’ şeklindeki tepkisi üzerine evden ayrıldıktan kısa bir süre sonra polisler bu defa zırhlı araçlar, kar maskeli polislerle eve baskın düzenledi.

Sadece arama kararı olan evde değil aynı binada bulunan diğer adreslerde de aramak yapmak isteyen polis, buna itiraz eden aile fertlerini darp ettikten sonra Ferhan, Serhenk, Berkant ve Murat isimli kişileri de gözaltına aldı.

Polisin saldırısı sırasında evde bulunan yaşlı bir kadının parmağı kırılırken, diğer kişilerin vücutlarının çeşitli yerlerinde ise kesikler oluştu.

POLİS ‘ARAMA KANUNA GÖRE YAPILDI’ DİYE İMZA ATTIRMAK İSTEDİ

Polisler karakolda 4 kişiye ‘Evde usule uygun arama yapılmıştır’ şeklinde yazı imzalatmak istedi ancak aile fertleri imzalamadı.

Polise mukavemet suçlamasıyla gözaltına alınan 4 kişi serbest bırakılırken, evdeki kişilere işkence yapan polis ise, görevlerini yapmalarına engel olduğu gerekçesiyle Pulat ailesinden şikayetçi oldu.

DARP EDEN POLİSLER AİLEDEN ŞİKAYETÇİ OLDU

Konuya ilişkin bilgi veren aile fertleri, polisin ilk gün eve gelerek Sergen Pulat’ı gözaltına aldığını ve gittiğini söyledi.

Pulat’ın suçsuz olduğunu ve bunu bilen polislerin yeni suç delilleri oluşturmak amacıyla iki gün sonra yeniden evlerine baskın düzenlemek istediğini kaydeden aile mensupları: “ Biz de buna sözlü itirazda bulunduğumuz için darp edildik. Bize işkence yaptılar ve sonra da gidip bizden şikayetçi olmuşlar. Biz sadece aramanın usullere ve kanuna göre yapılmasını istedik. Ancak karşılığında darp ve işkenceye maruz kaldık. Biz de görevli polislerden şikayetçi olduk” diye konuştu.

Kaynak: ANF

Van’da ev basan polisler bir aileyi darp etti

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin