Veysel Kaplan’a hapishanede yazdığı yazı nedeniyle 1 yıl 6 ay ceza verildi 

featured
service

Haber Merkezi: Faşist devlet diktatörlüğünün dünü ve bügünüyle komünist-devrimci tutsaklara yönelik saldırı ve katliamları onun bir hukuk devleti değil, halk düşmanı niteliğinin göstergesidir. Hapishanelerde infaz yakmalar, ajanlaştırma faaliyetleri, hasta tutsaklara idam sehpalarının kurulması, çıplak arama, ağız içi arama gibi birçok saldırı günceldir. 

Bunlarla beraber komünist-devrimci tutsaklara yönelik yeni akıl dışı saldırılarda gündeme gelmeye başladı. Kandıra 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde MKP davasından müebbet ile hükümlü olan Veysel Kaplan, yazdığı yazılardan dolayı ceza üstüne ceza alıyor. 

Hapishanede iken yazılan yazılar, yasada “düşünce suçları” olarak cezalandırılıyor. Hapiste en ağır ceza ile hüküm giymiş birinin, yazdıklarından dolayı tekrar yargılanması hukuksuzluğun ne kadar yaygınlaştığını gösterdiği gibi bu cazaların infaz edilme yöntemi de hukuksuzluğu daha da katmerleştiriyor.

Veysel Kaplan’a yazdığı yazılardan dolayı 1 yıl 6 ay ceza verildi. Bu verilen ceza ile hüküm giydiği ve şuan infazı olan müebbet cezası durduruluyor ve aldığı bu yeni ceza infaz ediliyor. Bunun en önemli sebebi müebbet cezada indirim olmaması, fakat kısa cezaların çıkabilecek bir yasa düzenlemesi yada  “af” yasalarına tabi oluyor olmasıdır. Yapılmak istene ise, önce bu cezaların infaz edilmesi; ki kişi hapisten hakkı geldiğinde bile çıkamasın.

İnfaza yapılan itiraz bile kabul edilmiyor. Veysel Kaplan’a karşı yapılan bu saldırının hukuki bir karardan daha çok siyasi bir karar olduğu ortadadır.

Yapılan uygulama ceza içinde cezadır. “Önce hafif cezaları yat ondan sonra uzunlara bakarız, 24 yıldır hükümlü  bile olsan bu hüküme bir mola verelim, şu 301’den gelen cezayı infaz edelim” anlayışıdır ve faşist devletin devrimci tutsaklar üzerinde sindirme ve baskı aygıtının yeni boyutlar alarak devamıdır.

Bu durum hukuki olmadığı gibi akıl alır bir durumda değildir. Yaşatılanların son dönemlerde bütün komünist-devrimci tutsaklara saldırı olarak oldukça yaygınlaşmakta olduğu gerçeğidir. Veysel Kaplan şahsında komünist-devrimci tutsaklara yapılan saldırılara barikat olmak herkesin görevi olmalıdır.

Veysel Kaplan’a hapishanede yazdığı yazı nedeniyle 1 yıl 6 ay ceza verildi 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin