Wupertal’da Polis Merkezinde Yargısız infaz

featured
service

Almanya’nın Wuppertal kentinde polisin gözaltına aldığı 24 yaşındaki bir gencin gözaltında ölmesi protesto edildi. Polisin ve savcılığın gözaltında ölüm olayını gizlediği ortaya çıktı.

Gözaltında ölüm olayı, öldürülen gencin gözaltına alınırken çekilen bir videonun sosyal medyada yayımlanmasının ardından ortaya çıktı. Olayı basından Pazar günü öğrenen Karavane (Kervan) örgütü hemen harekete geçerek dün akşam saatlerinde bir protesto gösterisi düzenledi.

Wuppertal tren istasyonu önünde buluşan kitleye açıklama yapan Kervan, polisin gözaltına aldığı 24 yaşındaki Yunanlı gencin gözaltında ölmesinin yeni bir gözaltı cinayeti olduğunu belirtti. Olayın 1 Kasım veya 2 Kasım gecesi yaşandığını, Yunanlı gencin, ablasının yanında polisler tarafından şiddet kullanılarak gözaltına alındığı ve birkaç saat sonra öldüğü, ölüm olayının 5 gün boyunca gizlendiğinin ortaya çıktığı anlatıldı.

“IRKÇI KATLİAMLARA SESSİZ KALMAYACAĞIZ”

Kervan devamla şunları belirtti: Sosyal medyada yayımlanan video olmasaydı şimdi hâlâ gözaltında bir cinayetin daha işlendiğini öğrenemeyecektik. Polis, gencin ablasının tüm uyarılarına rağmen zor kullanarak genci gözaltına alıyor. Gözaltına alınmasından birkaç saat sonra henüz bilinmeyen bir nedenle polis merkezinde değil, mahkemenin bodrum katındaki bir hücrede öldüğü söyleniyor. Gözaltına alınan bir kişinin polis karakolu değil de mahkeme binasının bodrumundaki hücreye konulmasının nedeninin muamma olduğu, olayın intikal ettiği savcının ölüm olayını doğal ölüm olarak lanse edip üzerini kapattığı ve kamuoyundan gizlediğini söyleyerek, daha önce birçok gözaltında ölüm olaylarının üzerinin de yetkililer tarafından benzer şekilde kapatılmak istendiğini, ancak bu ırkçı katliamlara sessiz kalmadıklarını ve kalmayacaklarını belirtti.

Tren istasyonu önünde yapılan açıklamaların ardından kitle yürüyüşe geçerek önce polisin genci gözaltına aldığı yere ve ardından mahkeme binasının önüne yürüyerek polis şiddetini protesto etti.

Yürüyüş boyunca yapılan konuşmalar ve atılan sloganlarla polis şiddetinin ve katliamlarının protesto edildiği eyleme Kervan’ın yanı sıra AvEG-Kon’a bağlı AGİF, Migrantifa ve kalabalık antifaşist bir kitle katıldı.

Kaynak:AvEG-Kon

Wupertal’da Polis Merkezinde Yargısız infaz

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin