YDAD üyesine gözaltında ajanlık dayatması

featured
service


Haber Merkezi: Dün sabah Gebze’de ev baskınlarıyla gözaltına alınanlar arasında bulunan Yeni Demokrasi Aileleri Derneği (YDAD) üyesi Ahmet Baştuğ’a gözaltında ajanlık dayatmasında bulunuldu.

YDAD tarafından yapılan açıklamada, üyelerinin gözaltına alınmasından itibaren psikolojik işkenceyle karşı karşıya kaldığı ve ifadeye zorlanan üyelerinin susma hakkını kullandığı ve açlık grevinde olduğu duyuruldu.

Üyelerine gözaltında ajanlık dayatıldığını bildiren YDAD açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Dernek üyenize gözaltında işkence, ajanlık dayatması!

Bugün sabah Gebze’de ev baskınıyla gözaltına alınan dernek üyemiz Ahmet Baştuğ’un ifade vermediği gerekçesiyle psikolojik işkenceye uğradığı öğrenildi. Avukatından edinilen bilgiye göre, açlık grevinde olduğu ve açlık grevinde olduğu için şeker talep ettiği, polisin ise “ya yersin yada sana şeker vermeyiz” diyerek tehdit ettiği, gözaltına alınma nedeni ve dosya hakkında her hangi bir bilgi verilmediği öğrenildi. Üyemize polislerim kimi isimleri sıralayarak “bunları tanıyorsun, biliyorsun, bunlarla ilgili bize yardımcı ol, ifade ver” diye ajanlık dayatıldığı ve kabul etmediği, polislerin “kabul edersen seni bıraktırırız” diyerek ısrar ettikleri ancak yoldaşımızın iradesi karşısında geri adım atmak zorunda kaldıkları öğrenildi. Susma hakkını kullanan yoldaşımız yaşadığı bu durumun bilinmesi ve devrimci kamuoyunun sessiz kalmamasını avukatı aracılığıyla paylaşmıştır. Ahmet yoldaş gündüz avukatının telefon numarasını polise vermiş olmasına ve gündüz giden başka bir avukatın görüşmek istemesine rağmen polis tarafından avukatı aranmamış, görüşmek isteyen avukata ise “görüşmek istemiyor” denilerek avukat yalan beyanla atlatılmıştır. Yoldaşımızın başına gelecek her hangi bir durumdan Kocaeli emniyeti sorumlu olacaktır. Tehdit, işkence bizi haklı olduğumuz mücadelemizden yıldıramaz. Gözaltında olanların Cuma günü mahkemeye çıkarılacağı tahmin ediliyor.”

YDAD üyesine gözaltında ajanlık dayatması

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin