“Yerli Halkların Mücadelesi İnsanlığın Geleceği İçin Bir Mücadeledir”

featured
service

Geçen hafta, Brezilya’nın tüm bölgelerinden 176 farklı etnik kökenden altı bin yerli, varlıklarının ve seslerinin hükümet tarafından tanınması ve saygı duyulması konusunda ısrar etmek için Brezilya’nın başkentinin kalbinde kamp kurdu.

Brezilya Yüksek Mahkemesi’nin“marco temporal”maddesini reddetmesini talep etmek için, ülkenin son 30 yıldaki en büyük Yerli seferberliği olan “Yaşam Mücadelesi” kampı için birleşmek üzere, bazıları pusu tehdidi altındaki dolu otobüslerde günlerce seyahat ettiler. Bu aldatıcı hukuk teorisi, yeni anayasanın imzalandığı gün topraklarını fiziksel olarak işgal etmeyen yerli grupların toprak iddialarını geçersiz kılacak, birçok halkı atalarından kaçmaya zorlayan ve belgenin kendisinin ifade edilen niyeti karşısında uçan yüzyıllarca süren soykırım baskısını görmezden gelecektir.

Amazon Watch, Brezilya’daki yerli halkların mücadelesinde bu güçlü tarihi anda yer aldı. Organizatörler, test siteleri sağlayarak ve sıkı halk sağlığı protokollerine bağlı kalarak COVID risklerini yönetmeye dikkat etti. Meslektaşlarım – hukuk danışmanı Ana Carolina Alfinito ve Yerli danışman Airton Gasparini – ile birlikte dayanışma içinde yürüdük, birkaç genel kurul oturumuna eşlik ettik, lojistik ve yasal destek sağladık ve yerli gruplardan kendi bölgelerinde madenciliğin etkileri hakkında raporlar dinledik.

Sonia Guajajara. Photo credit: Scott Hill
Sonia Guajajara. Fotoğraf Scott Hill

Brezilya Yerli Halkları Birliği (APİB) İcra Koordinatörü Sonia Guajajara, “Tarihin en önemli yargılarından biridir” dedi ve “Yerli halkların mücadelesi insanlığın geleceği için bir mücadeledir” dedi.

Birden fazla gecikmedensonra, Brezilya Yüksek Mahkemesi (STF), Brezilya’nın yerli halklarının geleceğini ve dolayısıyla dünya ormanlarının, biyoçeşitliliğinin ve ikliminin geleceğini tanımlayacak olan Xokleng davasıylailgili müzakerelere bu hafta devam etti. Gecikmelere tepki olarak, yerli liderler bu hafta Brasília’da ve bölgelerinde seferberliği sürdürmeye karar verdi.

Eloy Terena. Photo credit: Vinicius Loures_/ Agência Câmara
Eloy Terena. Fotoğraf kredisi: Vinicius Loures_/ Agência Câmara

Eloy Terena geçtiğimiz Perşembe günü düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, “Marco zamansal maddesi bizim için yerli halkları, imha ilanını temsil ediyor.” dedi. Brezilya’nın hükümet korumasına güvenen 114 anlaşmasız halkının çoğunun, marco zamansal yasal tezinin onaylanması ve emsal teşkil etmesi halinde tehdit altında olabilecek topraklarda yaşadığına işaret etti.

Yerli hareketin Uluslararası Ceza Mahkemesi’nesöylediği gibi, Yerli grupların topraklarından çıkarılması, yaşam biçimlerinin ortadan kaldırılması ve yaşamlarını organize etmeleri anlamına gelir. Bugün Brezilya’yı yönetenler, yerli toprakları olmayan ve dolayısıyla Yerli halkları olmayan bir ülke öngörüyorlar. Yerli hareketin toprakları için mücadelesi soykırıma ve gezegenimizdeki tüm yaşamın yaşamasına karşıdır.

Yaşam Mücadelesi Kampı’ndaki ortaklarımıza eşlik etmenin nasıl bir his olduğunu tek başına kelimeler tarif edemez.

APIB’nin tekil bir siyasi hedef etrafında motive edilmiş farklı kültürleri, dilleri ve dünya görüşlerini temsil eden binlerce insanı güvenli bir şekilde ortaya çıkarma yeteneğine ek olarak, geçen haftaki etkinliklerin ilham verici bir manevi bileşeni de vardı.

Bunu, seferberliğin marco zamansal duruşmanın ne zaman başlayacağını bilmeden STF’ye yürümek için yola çıktığımızda güçlü bir anda hissettik. Tam yüzlercesi yürümeye başlamışken, duruşmaların başladığını öğrendik. Bize “yürüyüş zamanı, haklarımız için savaşma zamanı” diyen bir telefon aldığımızı hissettik. Munduruku, Xikrin, Kayapó, Pataxó, Guarani ve ortak geleceğimiz için mücadele eden birçok halk ile birlikte yürümek bir onurdu.

Yaşam Mücadelesi kampı sırasında Brezilya’nın Yerli hareketi yalnız değildi. Dünyanın dört bir yanından müttefikler, haklarına yönelik saldırılara karşı direnişe katıldılar. Progressive International’dan önemli bir heyet Brezilya’ya gitti ve Yerli liderler ve iki ABD Kongre personeli de dahil olmak üzere Brasília’daki kampa katıldı ve APIB ile ortak bir bildiri yayınladı.

Amazon için Küresel Eylem Haftası bu Pazar, 5 Eylül’de başlarken, bu mücadelede bize de katılabilirsiniz. Amazon yağmur ormanlarının korunması için hem çevrimiçi hem de yüz yüze fırsatlar olacak!

Kaynak:amazonwatch.org

“Yerli Halkların Mücadelesi İnsanlığın Geleceği İçin Bir Mücadeledir”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin