YJA STAR’lı Hacer Sucin ve Aliye Kiye’nin cenazesi ailelerine verildi 

featured
service

Haber Merkezi: Görsê Dağı kırsalında SİHA saldırısı sonucunda yaşamını yitiren YJA STAR’lı Hacer Sucin ve Aliye Kiye’nin cenazesi ailelerine verildi. 

Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde bulunan Gorsê Dağı’nda 20 Eylül’de SİHA saldırısı sonucunda yaşamını yitiren YJA STAR’lı Hatice Ay’ın cenazesi dün gece saatlerinde ailesine teslim edilmişti. Bu sabahın etken saatlerinde Van ve Siirt’ten gelen aileler YJA STAR’lı Hacer Sucin ve Aliye Kiye’nin cenazesini Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’ndan (ATK) aldı. 

Ailelere Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mezopotamya Beşiğinde Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER), Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER) ve Diyarbakır 78’ler Girişimi eşlik etti. 

Aileler, cenazelerini almasının ardından memleketlerine doğru yola çıktı. 

Ne olmuştu? 

Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde bulunan Gorse Dağı kırsalında 20 Eylül’de SİHA hava saldırısı sonucunda YJA STAR’lı Hatice Ay, Aliye Kiye ve Hacer Sucin yaşamını yitirmişti. 

Ailenin cenazeleri teşhis etmesine rağmen savcının, “Cenazeleri vermiyorum” demesi üzerine Hatice Ay’ın ailesi Diyarbakır Adliyesi önünde nöbet eylemine başladı. 

Ailenin başlattığı direniş sonucunda Hatice Ay’ın cenazesi dün gece saatlerinde aileye teslim edildi. Ardından cenazelerini almak için başvuran iki aile de aranarak cenazelerinin teslim edileceği belirtildi. 

YJA STAR’lı Hacer Sucin ve Aliye Kiye’nin cenazesi ailelerine verildi 

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin