YouTube’un Ukrayna sansürü, zamanların uğursuz bir işaretidir

featured
service

YOUTUBE’un Ukrayna’nın Donetsk ve Lugansk bölgelerindeki ayrılıkçı yetkililer tarafından işletilen kanalları engelleme kararı, çevrimiçi sansürün sessiz sedasız ilerleyişine bir örnektir.

Tüm sol, çevrimiçi iletişimi domine eden hesapsız şirket devlerinin kullandığı büyük güce ve bir açıklama bile yapmadan bilgileri kamu görüşünden gizleme yeteneklerine karşı uyanık olmalıdır.

Bu durumda, Google’ın sahibi olduğu YouTube, kanalların “topluluk kurallarını ihlal ettiği” bahanesini ortaya attı.

Batı medyasının Ukrayna’ya yakın bir Rus saldırısı iddialarıyla bizi sağır ettiği bir dönemde bu bölgenin önemi göz önüne alındığında, Donbass çatışmasının bir tarafından gelen sesleri susturma derinden uğursuzdur.

Kiev ve ayrılıkçılar arasında kavga çıkarsa – ki sık sık oluyor – YouTube’un kararı, büyük haber ajanslarının çatışmaya yönelik muamelesiyle neredeyse garanti edilen bir şey olan hikayenin sadece bir tarafını almamızı sağlamaya yardımcı olacaktır.

BBC’deki veya gazetelerimizde yer alan “açıklayıcı” maddelerin çok azı, okuyuculara Ukrayna’nın silahlı kuvvetlerinde neonazi milislerin ve kiralık paralı askerlerin varlığını veya bunların işlediği savaş suçlarını hatırlatma zahmetine girmiştir..

ITV, Ukraynalı askerlerle konuşması için muhabir Dan Rivers’ı gönderdiğinde, görüşülen savaşçılardan birinin taktığı kırmızı ve siyah rozetin, ikinci dünya savaşı sırasında yüz binlerce Yahudi ve Polonyalıyı öldüren Stepan Bandera liderliğindeki Nazi işbirlikçi gücü olan Ukrayna İsyan Ordusu’nun nişanı olduğunu açıklamaya değer değildi.

Bunu yapmak, Kiev’deki 2014 Maidan darbesine tepki olarak yerel halk ayaklanmaları yerine, Ukrayna’nın duruşunun tamamen savunma amaçlı olduğu ve savaşın Rus saldırganlığının sonucu olduğu iddiasını bozayacaktır.

Tabii ki, Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri tarafından işletilen YouTube kanallarının, parçası oldukları bir çatışmayı kapsamalarında objektif olmaları olası değildir. Ama konu bu değil. Batı’nın bu çatışmayla ilgili ana akım haberciliği de objektif değil.

İngiliz hükümeti, Rusya’nın komşusuna saldırma noktasında olduğunu iddia ediyor. Bu, Ukrayna hükümetinin bu fikri şiddetle reddetmesine ve Londra ve Washington’a panik yaymayı bırakması çağrısında bulunmasına rağmen.

İngiliz bakanların Rusya’ya yönelik korkutmaları, diğer her konuda İşçi Partisi’nin Başbakanın işini korumak için her şeyi söyleyecek bir yalancı olduğunu iddia etmeye istekli olmasına rağmen, muhalefet tarafından tereddütsüz bir şekilde onaylanıyor.

Alınan bilgeliği sorgulayan herkes Rusya yanlısı propaganda yapmakla suçlanacak. Bu yeni bir şey değil, ancak bu giderek daha fazla alternatif sesleri zorla bastırmanın gerekçesi olarak görülüyor.

Geçen hafta Almanya’nın rus medya platformu RT’yi yasaklamasıyla gördük, İşçi Partisi lideri Keir Starmer’ın geçmişte çağrıda olduğu bir şey.

Düzenleyiciler, Covid-19 hakkında zararlı mitler yaydığı iddia etti. Yine de, Ocak ayında Çinli muhalif sanatçı Ai Weiwei ile bir röportaj yaptığı için Daily Telegraph’a yasak çağrıları duymadık ve bu röportajda Covid’in doğal olarak evrimleşmediğini iddia etti (ezici bilimsel konsensüs kısa sürede reddedildi) bu yüzden bir laboratuvardan gelmiş olmalı. Komplo teorileri Batılı güçlerin gündemine hizmet ediyorsa sorun yok.

Donetsk ve Lugansk YouTube kanalları büyük tetikçiler değildi ve çok azı kaybolduklarını fark edecek.

Ancak, 2019’da Venezuela’daki huzursuzluk sırasında gördüğümüz bir şey olan Google, Facebook ve Twitter’ın yerleşik siyasi sansür kaydı veya aynı yıl Bolivyalı Evo Morales’e yapılan darbe göz önüne alındığında, kapanmaları alarm zillerini çalmalıdır.

Kapitalist hükümetlere ve özel şirketlere halkın hangi bilgileri güvenle görebilebileceğine karar verme hakkı vermek için “sahte haberleri” bahane etmeye artan hazırlık, nihayetinde tekel medyası tarafından her gün pompalanan sahte haberlerin rekabete sahip olmamasını sağlamak için tasarlanmıştır. Hiçbir sosyalist buna kanmamalı.

Kaynak:morningstaronline.co.uk

YouTube’un Ukrayna sansürü, zamanların uğursuz bir işaretidir

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin