YUNAN DEMİRYOLU İŞÇİLERİ NATO TANKLARINI TAŞIMAYI REDDETTİ

featured
service

Massimo A. Cascone

İtaat etmeyi bırakırsan güçleri yok olur. Bu, Étienne de La Boétie’nin 1500’lerin ortalarında yazdığı “Gönüllü kulluk üzerine söylem” çalışmasının açık mesajıdır.

Yunanistan’ın Ticari Dedeağaç limanıyla bağlantılı demiryolu sistemindeki Yunan işçilerin, işverenlerin baskısına rağmen Doğu Avrupa’ya giden NATO askeri teçhizat ve tanklarını yüklemeyi reddederek başvurmaya karar verdiği mesajı.

Ukrayna’daki savaşın başlangıcından bu yana, 3.000’den fazla asker ve yüzlerce zırhlı araç ve tank, daha sonra ağırlıklı olarak Ukrayna ve Polonya’ya taşınmak üzere, hem kargo hem de yakıt için önemli bir kargo limanı olan ve aynı zamanda uluslararası bir havaalanına sahip olan Yunanistan’ın Dedeağaç limanına transfer edildi.

Ancak Yunan internet sitesi Imerodromos’un bildirdiği gibi, 1 Nisan’dan bu yana Yunan limanından Ukrayna sınırlarına kara taşıma sistemiyle zırhlı araç sevkiyatı, “silah sevkiyatını artık aktif olarak desteklememe” kararı alan tren şirketi TrainOSE çalışanları tarafından tehdit ediliyor. Bölüm, özellikle 30 Mart’ta, ayrılmaya hazır 3 trenin “ulaşım için teknik destek sağlamamaya” karar veren demiryolu personeli tarafından boykot edildiği zaman ne olduğuyla ilgili.

Yunanistan Komünist Partisi KKK tarafından desteklenen Yunan demiryolu işçileri, “Bir işverenin , ‘Trenlerin ne taşıdığı konusunda endişelenmenize gerek yok, bu sizin işiniz ve onu sürmeniz gerekiyor’ demesi alay konusu.” diyor.

İşçileri savunmak için müdahale eden sendikalardan gelen bir notta şunları okuduk:

Savaş makinesi ülkemiz topraklarında dolaşırsa suç ortağı olmayacağız. Savaş malzemelerini yurtdışına taşımak için demiryollarının kullanımı yok. Bu amaçla kullanılan lokomotifler üslerine geri dönmelidir. Nato savaş malzemelerinin ülkemizden transferini kabul etmeyen bir demiryolu işçisine tehdit yoktur.

, 04.04.2022

Kaynak: comedonchisciotte.org

YUNAN DEMİRYOLU İŞÇİLERİ NATO TANKLARINI TAŞIMAYI REDDETTİ

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin