2020 yalında 300 kadın erkekler tarafından katledildi

featured
service

Haber Merkezi: Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2020 Kadın Cinayetleri raporunu açıkladı.

Raporda 2020 yılında katledilen 300 kadının 97’sinin evli olduğu erkek, 54’ü birlikte olduğu erkek, 38’i tanıdıkları, 21’inin eskiden evli olduğu erkek, 18’nin oğlu, 17’si babası, 16’sınin akraba, 8’inin eskiden birlikte olduğu erkek, 5’inin kardeşi, 3’ünün ise katlinin tanımadığı erkekler tarafından gerçekleştiği belirtildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2020 yılı raporu, Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan kadın cinayetlerinin artarak devam ettiğini gözler önüne serdi.

Raporda, “Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen; kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik bilgilerinin değiştirilmesine kadar birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284 sayılı kanun etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor. Kadınları korumak ve şiddeti önlemek için getirilen 6284 sayılı kanun yasalaşması İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının ardından mümkün olabilmiştir” denildi.

ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMLERİ AYDINLATILMALI

“Bir süredir raporlarımızda da açıkladığımız gibi intihar veya doğal ölüm gibi sunulan şüpheli kadın ölümleri ve şüpheli bir şekilde ölü bulunan kadın sayısında pandemi süreciyle birlikte çok ciddi bir artış yaşanmaktadır. Şüpheli kadın ölümleri, maalesef kadın cinayetlerinden daha da zorlu olabilmektedir. Kadınların öldürülüp öldürülmediği, gerçekten kaza ile mi öldükleri, kadınların toplumsal cinsiyet temelli öldürülüp öldürülmediği (kadın cinayeti olup olmadığı), intihar edip etmedikleri veya intihara sürüklenip sürüklenmediklerinin açığa çıkarılması gerekmektedir.

Samsun’da yaşayan ve 2 Aralık gününden beri kayıp olan Ayşegül K. Altınkaya Barajı’nda şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

Ankara’da yaşayan 35 yaşındaki Vera Chikareva, boşanma aşamasındaki Salih G. tarafından şiddet gördüğü için hakkında uzaklaştırma kararı aldırmıştı. Vera, şüpheli bir şekilde evinde ölü bulundu.

Sivas’ta yaşayan 12 yaşındaki T. A. evinde şüpheli bir şekilde asılı halde bulundu.

Manisa’da yaşayan M.K. evinde şüpheli bir şekilde asılı halde bulundu.

Antalya’da yaşayan ve güvenlik görevlisi olarak çalışan 26 yaşındaki Cansu Karcı, evde şüpheli bir şekilde asılı halde bulundu.

2020 yılında öğrendiğimiz 171 kadının şüpheli ölümleri bir an önce açığa çıkarılmalıdır. Yapılacak şey bellidir; 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tüm kurum ve kuruluşlarla beraber etkin ve bütünlüklü uygulanmalıdır. Şüpheli kadın ölümlerinin soruşturmaları dikkatli bir şekilde incelenmeli ve hızlıca sonuçlandırılmalıdır.”

2020 yalında 300 kadın erkekler tarafından katledildi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Devrimci Demokrasi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin